Az IELTS Academic és General nyelvvizsga összehasonlítása

Az IELTS (International English Language Testing System) nyelvvizsgát azoknak ajánljuk elsősorban, akik külföldön kívánnak tanulni vagy dolgozni. 

Több mint 10 000 intézmény fogadja el világszerte, többek közt multinacionális cégek, egyetemek és egyéb hivatalos szervek. A vizsgázók száma az évi 2 milliót is meghaladja világszerte.

Két főbb típusa létezik ennek a nemzetközileg elismert nyelvvizsgának, így választhatjuk az IELTS Academic vagy General nyelvvizsgát.

IELTS Academic vagy General nyelvvizsga különbségek

IELTS Academic vs General nyelvvizsga – Mik a különbségek?

Az Academic és a General nyelvvizsgák hossza és ára azonos, a különbség alapvetőben céljukban és ennek megfelelően a tartalmukban rejlik. 

Az IELTS Academic nyelvvizsgát azoknak fejlesztették ki, akik olyan felsőoktatási intézménybe jelentkeznek, ahol az oktatás nyelve az angol. 

Továbbtanulás szempontjából, a magyar diákok körében a három legnépszerűbb célország már évek óta Ausztria, Németország és az Egyesült Királyság. Abban az esetben ha a képzés nyelve angol, akkor német nyelvterületen is elfogadják az IELTS Academic nyelvvizsgát. 

A berlini Humboldt Egyetemen például 6.5-ös IELTS pontszám szükséges a sikeres felvételihez, akárcsak az Oxfordi Egyetemen. 

IELTS academic nyelvvizsga szükséges felsőoktatási intézményekbe

A felvételihez szükséges IELTS angol nyelvvizsga bizonyítvány beküldésének határideje országonként és egyetemenként változik, erről fontos időben tájékozódni.

Az egyetemi jelentkezés mellett, számos szakmai továbbképzéshez és szakmai kamarai regisztrációhoz is IELTS Academic nyelvvizsgát kell letenni. 

A szakmai képzések jelenthetnek néhány hetes vagy néhány éves programokat is, melyeken oklevelet lehet szerezni. A továbbképzések közt népszerű szakterületek például a fordítás, a könyvelés vagy a marketing, de orvosok és mérnökök is gyakran jelentkeznek specializált képzésekre külföldön.  

Az IELTS General Training nyelvvizsga külföldi munkavégzéshez, letelepedéshez, gyermekek középiskolai tanulmányaihoz és egyes szakmai képzésekhez szükséges jellemzően. 

Munkavállalói és letelepedési vízum igénylésének alapfeltétele Ausztráliába, Kanadába, Új Zélandra és az Egyesült Királyságba. Utóbbiak már évek óta a 3 legnépszerűbb célország között szerepel a magyarok körében a kivándorlás tekintetében.

IELTS General nyelvvizsga kivándorláshoz

Kivételt képeznek az egészségügyben dolgozók, ugyanis számukra a külföldi munkavégzéshez általában az IELTS Academic és nem a General nyelvvizsga az elvárás, amennyiben nem angol nyelven folytatták az egyetemi tanulmányaikat. 

Ide tartoznak például azok az orvosok, ápolók és gyógyszerészek akik az Egyesült Királyságban, Kanadában, Új Zélandon vagy Ausztráliában kívánnak letelepedni. Például egy Ausztráliába kivándorló orvos IELTS Academic nyelvvizsgával bizonyíthatja nyelvtudását az Ausztrál Orvosi Kamara számára.

Tanulóinknak azt javasoljuk, hogy tájékozódjanak arról, hogy a számukra releváns külföldi munkahely vagy intézmény melyik nyelvvizsga típust írja elő (amennyiben van ilyen elvárás). Ezt megtehetik közvetlenül az intézménynél, vagy sok esetben az IELTS nyelvvizsga honlapján is.

Gyakran felmerülő kérdés, hogy összehasonlítva az IELTS Academic vagy General nyelvvizsga a könnyebb?

Különbség csak az olvasott szövegértés és az íráskészség feladatokban van.

Az Academic vizsga elsősorban azt méri, hogy a jelentkező rendelkezik-e a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez szükséges nyelvi készségekkel. Így itt komplexebb és formálisabb szövegekkel fog dolgozni a vizsgázó. 

Emellett olyan készségekre is szüksége van, amik nem részei a mindennapi életnek, mint például a táblázatos adatok összefoglalása írásban és ez jelentősen megnehezíti az Academic vizsgát.

Ezzel szemben a General Training vizsgán hétköznapibb témák és a mindennapi életben előforduló szövegek dominálnak.

Megemlítendő, hogy az IELTS Academic és General nyelvvizsgákon kívül egy harmadik vizsgatípus is létezik: az IELTS Life Skills. Ahogy a neve is mutatja, ez a vizsga a hétköznapi élethez szükséges alapkészségeket méri fel.

Kizárólag A1, A2 és B1 szinteken lehet letenni és a vizsga csak hallott szövegértés illetve beszédkészség feladatokat tartalmaz. Bizonyos vízum típusokhoz elegendő, például ha valaki egy már letelepedett személy családtagjaként kíván kivándorolni.

Pontozás és szintrendszer

Összehasonlítva IELTS Academic és General Training nyelvvizsgák pontozási rendszerét nem találunk különbséget, mindenben teljesen megegyezik. 

Egyik vizsgán sem lehet megbukni vagy átmenni. A 9 szintes rendszerben a vizsgázó egy 0-tól 9 pontig terjedő skálán kap értékelést. 

Minden intézmény előírja, hogy milyen pontszámú vizsgát fogad el. Arról, hogy milyen eredményre van szükségünk, tájékozódhatunk az adott intézménynél illetve ez az információ sok esetben az IELTS honlapján is elérhető.

A vizsga menete

Az IELTS Academic és General nyelvvizsga is összesen 2 óra 45 percet vesz igénybe.

A hallott és olvasott szövegértés és az íráskészség feladatok mindig egy napon vannak, míg a beszédkészségre (szóbeli vizsgára) pár nappal korábban vagy később kerül sor. 

A beszédkészséget tesztelő szóbeli során a vizsgázó egy vizsgáztatóval beszél és a vizsgáról hangfelvétel készül. Nagy előny, hogy jelentősen csökken a stressz, hiszen nem egy vizsgabizottság előtt kell felelni, hanem egy természetesebb szituációban kell beszélgetni. 

IELTS nyelvvizsga szóbeli interjú

A vizsgán szótár nem használható.

Az elért pontszámot a vizsgát követő 13 naptári napon belül tekinthetjük meg online. Ez az információ 28 napig elérhető, de nem használható közvetlenül jelentkezéshez, ugyanis az IELTS-et elfogadó intézményekhez az eredeti nyelvvizsga bizonyítványt kell beküldeni.

Erre a célra minden vizsgázó kap egy Test Report Form-ot (TRF), ami egyben egy részletes leírás és egy hivatalos bizonyítvány is a vizsgán elért eredményről. 

A vizsgára történő jelentkezéskor megjelölhetünk legfeljebb 5 intézményt, ahova a vizsgaközpont díjmentesen eljuttatja a TRF 5 eredeti példányát postai úton. Természetesen külön díj fejében lehetőség van később is, vagy 5-nél több helyre is eljuttatni a TRF-et.

Számítógépes vagy papír alapú vizsga

Fontos tudni, hogy az IELTS Academic és General nyelvvizsga típus elérhető papír alapon és számítógépes formában is már.

Amennyiben számítógépen szeretnénk vizsgázni, a hallott és olvasott szövegértés és az íráskészség feladatokat gépen fogjuk kitölteni az adott vizsgaközpontban. A beszédkészséget felmérő szóbeli vizsga rész viszont ugyanúgy egy vizsgáztatóval történik, értelemszerűen szóban. 

Az IELTS hivatalos Youtube csatornáján több videót is találhatunk arról, hogyan is néz ki a számítógépes vizsga, a honlapon pedig kitölthetünk ilyen formátumú mintafeladatokat is.

A feladatok és az időkeretek azonosak és mindkét formátum elérhető minden vizsgázó számára. Nekünk kell eldöntenünk, hogy szívesebben olvasunk-e szövegeket papír alapon vagy monitoron és hogy inkább gépelni vagy írni szeretnénk a válaszainkat.

A számítógépes vizsga előnye, hogy rendszerint több vizsgaidőpont van meghirdetve és az eredmények 13 nap helyett már 5 – 7 napon belül megérkeznek.

Feladattípusok

Az IELTS Academic és General nyelvvizsga is 4 részből tevődik össze: 

  1. hallott szövegértés
  2. olvasott szövegértés
  3. íráskészség / írásbeli
  4. beszédkészség / szóbeli

 

A beszédkészség és a hallott szövegértés feladatok minden vizsgázó számára azonosak, viszont az olvasott szövegértés és az íráskészség feladatok különböznek attól függően, hogy az IELTS Academic vagy General nyelvvizsga típusra jelentkezik a vizsgázó. 

Ennek megfelelően az IELTS Academic nyelvvizsgán az olvasott szövegértés és az íráskészség feladatok során olyan szövegeket kell értelmeznünk és létrehoznunk, melyek nem feltétlenül részei a hétköznapi kommunikációnak. Ez jelentheti például táblázatos adatok elemzését vagy egy újságcikk érvrendszerének értelmezését. 

Ezzel szemben összehasonlítva, az IELTS General nyelvvizsgán olyan szövegekkel fogunk találkozni, melyek a hétköznapi élet és a munkavégzés során fordulhatnak elő, például felhívások, használati útmutatók, cikkek vagy közlekedési tájékoztatások. 

Hallott szövegértés feladatok:

A hallott szövegértés során 4 felvételt hallgatnak meg a vizsgázók.

Ezek közt szerepel egy párbeszéd, egy monológ, egy beszélgetés 2 – 3 ember közt és egy egyetemi előadás vagy prezentáció részlete. Mind a 4 feladathoz 10 – 10 kérdés párosul. Minden kérdés 1 pontot ér, így összesen 40 pont szerezhető. 

A téma az első két feladatban általában a külföldi élet, munka vagy tanulás. A harmadik felvétel tartalmazhat például egy beszélgetést három ember között, akik ugyanazon a prezentáción dolgoznak, az előadás pedig részletezheti egy kutatás eredményeit.  

A kérdések változatosak:

 

  • sokszor ki kell tölteni egy űrlapot vagy kiegészíteni jegyzeteket,
  • kiválasztani a helyes választ,
  • összekötni az adatokat egy ábrával,
  • a megfelelő elemeket behelyettesíteni egy táblázatba
  • vagy rövid válaszokat adni. 
IELTS nyelvvizsga hallott szövegértés

Olvasott szövegértés feladatok

Az olvasott szövegértés az IELTS Academic nyelvvizsga esetében 3 szöveget tartalmaz.

Mindhárom szöveghez 13 – 14 db kérdés párosul és a megoldásukra összesen 60 perc áll rendelkezésre. Minden helyes válasz 1 pontot ér, tehát összesen 40 pontot lehet szerezni.

Mindeközben az IELTS General nyelvvizsgánál szintén 60 perc van a megoldásra és ugyanúgy 40 a maximális pontszám, azonban több rövidebb szöveggel fog találkozni a vizsgázó.

Az egyes szövegrészletekhez többféle különböző kérdés párosul, melyek különböző olvasásértési készségeket hivatottak mérni.

Az IELTS vizsgákon 13 fő feladattípus fordulhat elő olvasásértésnél, ilyen például:

  • a feleletválasztás,
  • a táblázatok kitöltése,
  • a rövid válaszok adása
  • vagy a megkezdett mondatok befejezése. 

 

Az IELTS Academic és General nyelvvizsgákon különbségek találhatunk a szövegek témájában.

A General Training esetében az első szöveg hétköznapi, a második pedig munkahelyi szituációkról szól. A harmadik szöveg lehet egy részlet egy újságcikkből, magazinból vagy regényből. Így olvashatunk leírásokat a megvásárolt termékek visszaváltásáról, cikkeket például a Londonból Brightonba vezető bicikliútról vagy hivatalos tájékoztatásokat az elérhető vonatjegy fajtákról.

Az Academic vizsgatípus esetében mindhárom szöveg könyvekből vagy újságokból származik és olyan témákat taglal, melyek érdekesek lehetnek egy egyetemre készülő személy számára, mint például egy cikk a rakéták feltalálásáról vagy egy tankönyvi szöveg a madarak evolúciójáról. Ezek tartalmazhatnak ábrákat vagy diagrammokat is. Stílusban különböznek egymástól: van leíró, érvelő vagy elbeszélő szöveg is.

Írásbeli feladatok:

Az íráskészség két feladatot tartalmaz. Egy 150 és egy 250 szavas szöveget kell létrehozni, amire 60 perc áll rendelkezésre és szótár nem használható.

IELTS Academic vs General nyelvvizsga írásbeli feladatok összehasonlítása

Az IELTS Academic esetében az első feladatban táblázatos vagy diagramon ábrázolt adatokat (pl. a férfiak és a nők aránya a felsőoktatásban) kell írásban értelmezni és összefoglalni.

Az IELTS General Training esetében az első feladat egy levél, melyben információkat kell kérni vagy egy problémában kell segítséget kérni vagy adni (pl. a kollégiumi szobában sok a zavaró tényező és nehéz tanulni). 

A második feladat megegyezik az IELTS Academic és General nyelvvizsgákon: egy véleménykifejtő esszét kell írni olyan témákban mint  a gyerekek szabadidős tevékenységei vagy a dohányzás betiltása közterületeken.

Kidolgozott esszéket találhatunk például az angol nyelv globális térhódítása, a család, a boldogság vagy a közösségi média elterjedése témákban. Jó támpontot adhat, ha elolvasunk néhány kiértékelt próbafeladatot is.

Beszédkészséget mérő szóbeli feladatok:

A szóbeli vizsga rész 11 – 14 perc hosszú és 3 db feladatot tartalmaz, melyek mindkét vizsgatípusnál azonosak. 

Nem páros (azaz nem más vizsgázóval történő) vizsgáról van szó, a beszélgetés a vizsgázó és a vizsgáztató között zajlik és hangfelvétel készül róla. Ezt később részletesen elemezik és értékelik az IELTS vizsgaközpontban. 

Az első feladat során a vizsgáztató kérdéseket tesz fel különböző témákban, amik a mindennapi élethez kapcsolódnak. Ilyen például a munka, a tanulás és a szabadidő. 

A második feladat egy monológ: a vizsgázó kap egy témát amiről 1 – 2 percig kell beszélnie. A vizsga harmadik része hosszabb, körülbelül 5 perc. Itt a kifejtett témával kapcsolatban tesz fel kérdéseket a vizsgáztató. A vizsgázónak el kell magyaráznia a véleményét, érvekkel alátámasztva azt.

A beszédkészség feladatok részletes értékeléséről az IELTS hivatalos honlapján találhatunk megbízható információkat.

Az IELTS Academic vagy General nyelvvizsga jár le?

IELTS Academic vagy General nyelvvizsga jár le

Érdemes tudni mind az Academic mind a General Training IELTS nyelvvizsgáról, hogy a bizonyítvány megszerzésétől számítva két évig érvényes. 

Hogy miért jár le mindegyik típusú IELTS nyelvvizsga?

A vizsga célja, hogy a vizsgázók nyelvtudásáról biztosítson pontos, az aktuális helyzetet tükröző információkat olyan intézményeknek, ahol a jelentkező tényleges nyelvismerete számít. Ilyen például egy egyetem, ahol angol nyelven fog folyni az oktatás vagy egy munkahely, ahol angolul kell kommunikálni a kollégákkal.

 

Felkészülés és jelentkezés

Figyelembe véve, hogy mind az IELTS Academic, mind a General Training vizsgák sajátos feladattípusokkal rendelkeznek, fontos az előzetes felkészülés. 

Az IELTS honlapján lehet tájékozódni az elérhető vizsgaidőpontokról és vizsgaközpontokról. A vizsgára történő jelentkezés is a honlapon keresztül történik.

Rendszeresen vannak vizsgaidőpontok, általában havi 1 – 2 alkalommal is. Az íráskészség, hallott és olvasott szövegértés egy napon van, a beszédkészség pedig általában pár nappal előbb vagy később. 

 

IELTS nyelvvizsga felkészítő tanfolyam:

Lehetőség van az Angol Intézetnél IELTS nyelvvizsgára való felkészülésre legyen szó akár Academic vagy General típusú vizsgáról.

Felkészítő tanfolyamainkon a vizsgázni vágyók megismerkednek az IELTS-re jellemző típusfeladatokkal és az ezek megoldásához szükséges leghatékonyabb stratégiákkal. A felkészülés során külön gyakorolják a tanulók az Academic vagy a General vizsgák feladatait, különböző szinteken és különböző intenzitású (3 hetes intenzív vagy 12 hetes) tanfolyamokon.

Minden 12 hetes tanfolyamunk során van 2 hét, mikor két részre van bontva a csoport, attól függően, hogy az IELTS Academic vagy General nyelvvizsgára készül az illető.

Így az egyik ilyen héten a General vizsgára jellemző feladatokon van a hangsúly az órák során. Az órák nyitottak, de nem kötelezőek az Academic vizsgára készülők számára. Ők ezalatt jelentős mennyiségű otthoni munkát kapnak, amit a tanáruk részletesen kijavít és tanácsokkal látja el őket. A másik ilyen héten az órákon a fókusz az Academic vizsgán van, míg a General vizsgára készülők dolgoznak otthon, de jelen lehetnek az órákon is.

Az IELTS felkészítő tanfolyam során a kis létszámú (4 – 8 fős) csoportok lehetővé teszik a beszédközpontú órákat továbbá, hogy az IELTS vizsgafelkészítésből és vizsgáztatásból is tapasztalt tanáraink minden tanulóra elegendő figyelmet fordíthassanak.

Otthoni gyakorlás:

Az otthoni készülés során érdemes kitölteni az IELTS honlapján elérhető mintafeladatokat. Emellett elérhető számos felkészítő könyv, ami tartalmaz mintafeladatokat és vizsgatippeket is, az IELTS Academic és General Training vizsgákhoz is.

Emellett sok hasznos Youtube csatorna, tipp és mintafeladat, applikáció és blog áll rendelkezésre a gyakorláshoz. 

Az IELTS hivatalos Youtube csatornáján és Facebook oldalán rendszeresen nézhetünk videókat, melyek hasznos stratégiákkal és tippekkel látják el az IELTS Academic vagy General nyelvvizsgára készülőket és számos gyakran felmerülő kérdésre adnak választ.

Ezen kívül feliratkozhatunk az IELTS hírlevélre is, így rendszeresen kaphatunk felkészülést segítő tippeket és hasznos információkat emailben.

Felkészüléshez ajánljuk még az IELTS kanadai oldalát, ahol számos más hasznos információ mellett, találhatunk kidolgozott mintafeladatokat külön az IELTS Academic vagy General nyelvvizsgákhoz is. 

Sikeres felkészülést és vizsgázást kívánunk! 🙂


IELTS nyelvvizsga felkészítő tanfolyam -  Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>