Angol szótanuló játékok gyerekeknek

A szótanulásról általában a szókártyák és a szótárfüzet jut eszünkbe egyik oldalon az angol szóval, másikon a magyar megfelelővel, esetleg mondatba foglalva. 

Ezek a módszerek sokszor unalmasak, monotonak lehetnek, így nem is túl hatékonyak a gyerekeknél sem. Egy dolgozat erejéig be lehet magolni sok szót, de ha nem használjuk őket, kárba vész a sok tanulásra fordított idő. 

Fontos minden megtanult szót minél hamarabb beépíteni a hétköznapokba, mondatba foglalni, használni. Ebben a cikkben olyan angol szótanuló játékokat gyűjtöttünk össze, amikkel nem csak szavakat lehet tanulni, de használni is kell őket. 

Az internet világába született gyerekeknek az ingerküszöbe sokkal magasabb, mint az előző generációké. Kicsi az esély rá, hogy ha leültetjük őket otthon szavakat és mondatokat írni valamilyen szórakoztató körítés nélkül, akkor jó élményként rögződik az angol szótanulás. 

Fontos a kedvcsinálásra koncentrálni inkább, mint a tanulandó szavak mennyiségére. A gyerekek lényükből fakadóan kíváncsiak, szeretnek új dolgokat tanulni. Segítsük őket a nekik legmegfelelőbb, legélvezetesebb angol szótanuló játékok és módszerek megtalálásában. 

Ha nem tudod hogy fogj hozzá, a cikkben összegyűjtött online, mobil applikációs angol szótanulós játékok és további ötletek segítenek.

Miről lesz szó a cikkben?

Angol szótanulási módszerek gyerekeknek

A tanulási módszerekkel kapcsolatos legfontosabb dolog amit fontos kiemelni az az, hogy mindenkinek más válik be. Különbözőek vagyunk, és ez így van jól. A másoknál hatékonyan működő módszerek egyáltalán nem biztos, hogy megfelelőek gyermekünk számára. 

Mit lehet tenni szülőként? Figyeljük meg, hogy tanul a legkönnyebben gyermekünk. Derítsük ki, milyen tanulótípusba tartozik. Vizuális? Könnyebben tanul hallás után? Szeret olvasni? 

Próbáljuk olyan oldalról megközelíteni a szótanulást, ami a legkönnyebben befogadható számára. Legyünk türelmesek és segítsünk gyermekünknek megtalálni, hogyan válik számára élvezetessé az angol szókincsfejlesztés.

Mindamellett, hogy ehhez korosztályonként és szintenként különböző angol szótanuló játékötletekkel segítünk, nézzünk egy pár általános hasznos tippet:

 

  • Ne magoltassunk több oldalnyi új szót gyerekünkkel, napi 5 új szó elég egyszerre, ha ezt a tempót tartjuk, akkor így is évente több mint 1800 szóval fog gyermekünk megismerkedni.
  • Mindig helyezzük kontextusba a tanult új szót, mert sokkal könnyöebben megjegyzik a gyerekek is, ha van mihez kapcsolni.
  • Bátorítsuk gyermekünket, hogy minél hamarabb használják az elsajátított angol szót élő beszédben is (pl. játék közben), hogy minél előbb az aktív szókincs része legyen.

Angol szótanuló applikációk okostelefonra és tabletre 

Learn English Vocabulary Pop Quiz – Játék 6-8 éves gyerekeknek

Ez az angol szótanuló játék gyerekeknek elérhető Android és iOS készülékekre is. Nagyon jó játék kisebbeknek. 

Az első pályán igék vannak. A képernyő tetején megjelenik egy ige, aminek halljuk is a kiejtését, majd két kép közül ki kell választani melyik az. Ha eltaláltuk, már négy kép közül kell választani a következő körben. Maximum 12 kép jelenik meg, de ezt átállíthatjuk kevesebbre is, ha a kis kerékre (beállítások) kattintunk a jobb felső sarokban. 

A képek ismétlődnek, így remek módszert kínál az app arra, hogy a szavakhoz képeket társítsanak a gyerekek a fejükben. Ha nem is tudnak még olvasni, akkor is tudnak játszani hallás után. Egy perc áll rendelkezésre az adott szett megoldására, de a beállításoknál ezt kikapcsolhatjuk. 

June’s Journey – szótanuló játék 9-11 éves gyerekeknek

A June’s Journey letölthető Androidos és iOS készülékekről is. Ez egy nagyon igényes kivitelezésű szókereső játék angol nyelven. Egy egyszerű, de érdekes detektív sztorin keresztül különböző helyszíneken kell elrejtett tárgyakat keresni angol szavak alapján. Ebben a videóban bemutatom, hogyan is néz ki.

Érdemes lehet a játék közben a közelünkben tartani egy szótárt, ha nem tudnánk egy szót, ki tudjuk keresni.

A Drops nevű alkalmazás szintén nagyon hasznos angol szótanuláshoz. Tíz évnél idősebbeknek ajánljuk, az angol memóriajátékokról szóló cikkünkben korábban részletesen kifejtettük a használatát.

Angol szótanuló játékok 12-14 éves gyerekeknek

Word to word: Fun Brain Games szintén letölthető Androidos és iOS készülékekről is. Hét különböző játék érhető el az appon belül. Ezek közül különösen hármat ajánlunk, melyek ingyenesek is:

1) Word to word

Ebben a játékban két oszlopban látunk szavakat. A feladat, hogy jelentés alapján szókapcsolatokat, szópárokat kell alkotni. Pl. arrow – bow (nyíl- íj)

2) Four Words

A 4 Words játékban meg van adva négy szó egy témán belül. Az adott témához kapcsolódó szót kell kitalálni és kirakni a megadott betűkből. Itt a megadott szavak hour (óra) time (idő), minute (perc), alarm (ébresztő). A megfejtés pedig: clock (óra).

3) Word Link

Ebben a játékban asszociáció alapján kell párosítani az összeillő szavakat. Például a képen látható: running (futó), shoes (cipő).

Duolingo

A Duolingo az egyik legnépszerűbb angol szótanuló játék gyerekeknek. Már korábban bemutattuk legjobb angol nyelvtanuló appokról szóló cikkünkben részletesen.

Nagyobb gyerekeknek is abszolút motiváló. A jutalmazási rendszere nagyban honorálja, ha minden nap foglalkozunk vele 5-10 percet. Játékos formában tanít, és nem csak önálló szavakat tanít, hanem azokat azonnal kontextusba is helyezi.

 

Memrise

A Memrise a Duolingohoz hasonló angol szótanuló applikáció. Egy érdekes opciójára szeretném felhívni a figyelmet. Ha kamerával ráközelítünk tárgyakra, kiírja mi az angolul és ki is mondja, ha a kis hangszóróra kattintunk.

Fényképet is készíthetünk és gyűjthetjük az ilyen módon saját magunk által kreált angol szótanuló kártyákat. Ebben videóban láthatjuk, hogyan is működik.

Angol szótanuló játékok gyerekeknek online (PC-n, tableten és telefonon játszhatóak)

 

6-8 éves gyerekeknek

A Games to learn English oldalán kicsik is könnyedén tanulhatnak angol szavakat, ezzel az öltöztetős játékkal ruha témakörben. 

Ha rákattintunk a startra, ez a felület fog megjelenni. Itt fel van sorolva minden ruhadarab, ami benne lesz a játékban. Ha rákattintunk az illusztrációkra, elolvashatjuk és meg is hallgathatjuk az adott szót. Ismételhetjük a hang után, így gyakorolhatjuk a szavakat játék előtt.
Utána kontextusban láthatjuk az adott szavakat. Mindig azzal fog kezdődni a mondat, hogy She / He is wearing (Ő visel), így a she / he használata is rögzül. A megfelelő ruhát a kurzorral rá kell adni a lányra, vagy a fiúra. Ha nem találjuk el, akkor is lehet tovább játszani csak mínusz pontokat kapunk.

 

Angol szótanuló játék PC-n 9-11 éves gyerekeknek

A Games to learn English oldalán a Fast English nevű angol szótanuló játékot nagyobbaknak ajánljuk. Szótanulásra és ismétlésre is nagyon jó. 

Először válasszuk ki, hogy slow (lassú), vagy fast (gyors) játékot szeretnénk – attól függően, hogy mennyi időt akarunk hagyni magunknak a szó kitalálására. Majd a képen látható ikonok fognak megjelenni, ezek közül a témák közül választhatunk.
Ha rámegyünk a kurzorral egy témára, akkor kiírja felül a hozzátartozó szavakat, így akár át is nézhetjük a szavakat szótárral a játék előtt. 
Majd több kép közül kell az adott szót kiválasztani, és minél hamarabb kattintunk rá, annál több pontot kapunk. A szó kiejtését is halljuk, még jobban rögzítve a szavakat.

Angol szókincsfejlesztő 12-14 éves gyermekeknek

Szintén a Games to learn English oldalán nagyobbaknak ajánljuk a szókincs nehézsége miatt a Phrasal Verbs játékot. Ezek olyan vonzatos igék, melyek megváltoztatják az ige jelentését. Olyan, mint az igekötős igék magyarul, csak az igekötő az ige után áll mindig és külön írandó.

Ha a review menüpontra kattintunk, akkor először átnézhetjük a szavak jelentését, melyeket képekkel illusztráltak.

Kattintsunk a back gombra, ha végignéztük a szavakat és kezdődhet a játék.

A kép és a mondat második fele alapján kell három phrasal verb közül választani.

Hagyományos (offline) angol szótanító játékok gyerekeknek 

Kicsiknek és kezdőknek

1) Betűfelismerő játék

Ez az angol szótanuló játék jó választás lehet olyan óvodásoknak, kisiskolásoknak, akik már ismerkednek a betűkkel, az olvasással. Egy kártyán egy kép és egy szó található. A játékhoz tartozó betűkockákból kell kirakni a kártyán látható szót. 

Fejleszti a betűfelismerést, valamint segíti a gyerekeket a mozgáskoordináció, szem-kéz koordináció, és a vizuális észlelés fejlődésében. Idővel lehet nehezíteni, és a kártyán lévő betűket elrejtve, csak a kép alapján kirakni a szavakat.

2) Szódominó

Ez a szódominó játék 58 szókártyát tartalmaz kezdőknek, például autó, szék, könyv. Úgy működik, mint a hagyományos dominó játék, csak számok helyett szavakat kell képekkel párosítani. Libri könyvesboltokból rendelhető

Középhaladó

5 Second Rule

A játék 200 kártyát tartalmaz 400 kérdéssel. Mindegyik ugyanúgy kezdődik: Nevezz meg három… majd különböző kategóriákkal folytatódik, például: állatot, fagyi ízt, szuperhőst. Erre öt másodperc áll rendelkezésre, így nagyon izgalmas a verseny. 

Ezen természetesen változtathatunk az igényeknek megfelelően, de ebből kifolyólag 8-12 éves korosztálynak ajánljuk. 

Ennél az angol szótanuló játéknál a fő szempont a gyorsaság, és a szókincs nagysága. 

Minél többet játsszuk, annál nagyobb és biztosabb szókinccsel fognak rendelkezni a gyerekek az adott témában. Akár nehezíthetjük is a játékot, azzal, hogy megadunk szavakat a különböző témákhoz, amiket nem szabad mondani.

Haladó – Bananagrams 

Az alábbi linken megvásárolható Bananagrams nevű játék a jól ismert Scrabble egy újabb, pörgősebb, fiataloknak való változata. 

Nem tartozik hozzá tábla, egy kis banán alakú tartóban vannak a betűkockák. Nagy előnye, hogy kis helyen is elfér és könnyen magunkkal vihetjük bárhova. 

Mi a játék lényege? Hogy Te legyél az első, aki felhasználja az összes betűjét!

Rakjuk ki a 144 betűkockát lefordítva. 2-4 játékos esetén fejenként 21 kockával ajánlott játszani. Mindenki húzzon oda magához 21-et. Ami ottmarad középen, az a bunch (bunch of bananas – egy fürt banán). Mindenki kész? Akkor kiáltsd, hogy Split! (kettévág), és mindenki felfordíthatja a betűit. 

Mindenki saját maga előtt megpróbál a betűiből szavakat alkoltni, és összerakni a szavakat rejtvényszerűen. Vízszintesen vagy függőlegesen, balról jobbra vagy felülről lefelé olvasva. 

A szavaknak egymáshoz kell kapcsolódniuk, nem lehetnek egymástól különállóak. A játékosok bármennyiszer és bármikor újra rendezhetik a már kirakott szavakat. Vagyis szétszedhetik és újat alkothatnak. A játékban nincsenek körök, mindenki egyidőben rakja a szavakat, amilyen gyorsan csak tudja.

Megszabadulnál egy betűtől? Mondd, hogy Dump! (lerak, lepasszol) és tedd vissza a bunch-ba lefordítva. Sajnos cserébe három újat kell húznod. Valamit valamiért!

Szükséged van új betűre? Elfogytak a betűid, de a bunch-ban még van? Mondd, hogy Peel! (hámoz), és húzz egyet. Ilyenkor a többi játékosnak is húznia kell egyet.

A játék akkor ér véget, ha kevesebb betűkocka marad a bunch-ban, mint ahány játékos van és valaki felhasználta az összes betűjét. Ha magadra ismersz, kiáltsd, hogy Bananas! (banánok). 

Ekkor a többi játékos ellenőrizheti, amit kiraktál. Ha találnak benne nyelvtani hibát, vagy nem létező szót, akkor te lettél a rotten banana (rohadt banán) és sajnos kiestél. A többiek folytatják a játékot. A nyertes a top banana (csúcs banán) címet kapja.

Ezen a linken található egy perces angol nyelvű video az instrukciókról.

Családi játékok

A gyerekeknek szánt angol szótanuló kártyák mellett hasznos szórakoztató játékokat is becsempészni a mindennapokba. Fontos, hogy gyermekünk úgy tanuljon szavakat, hogy észre se vegye, hogy tulajdonképpen tanult. Az alábbi Amazonról rendelhető papíralapú hagyományos játékok bármilyen korosztály számára szórakoztatóak. 

Nem konkrétan szótanuló játékok, hanem angol nyelvű játékok. Mindegyik hét éves kortól ajánlott, ám a játékok angol anyanyelvű gyerekeknek készültek elsődlegesen. A gyermekünk nyelvi szintjének legmegfelelőbb játék kiválasztásában segítséget nyújtunk az alábbi leírásokban.

Spot it kártyajáték 

Magyarországon játékboltokban is megtalálható Dobble néven, 2-8 főig játszható. 

A csomag 55 kör alakú kártyát tartalmaz. Mindegyiken nyolc különböző kép van, paklinként összesen 57 különböző illusztráció. 

Ha leteszünk egymás mellé két kártyát, biztos, hogy csak egy darab kép lesz, ami megtalálható mindkettőn. 

A játékot ötféleképpen is játszhatjuk. A csomaghoz tartozó leírásban, megtaláljuk a részletes játékszabályokat. 

Az alapkoncepció szerint egy kártyát felfordítva középre teszünk. A játék akkor kezdődik, amikor a pakli tetejéről mellé teszünk egy másik kártyát. Az viszi el a két kártyát, aki hamarabb kimondja annak az illusztrációnak az angol megfelelőjét, amiből mindkét kártyán van egy. 

Bár nem konkrétan egy témakör köré épülnek a szavak, a képek az alapszókincs részei. Például: pók, lufi, sajt, gyertya, napszemüveg, villám. Nagyon jó választás lehet azoknak, akik szeretnek versenyezni.

Mivel csak egy szót kell kimondani, mondatalkotás nem szükséges a játékhoz, már akár 6 éves korú gyerekeknek ajánlot. Ha nem tudják még az adott szavakat angolul, vagy kisebbek, lehet úgy is játszani, hogy csak rámutatnak az adott ábrára, amiből kettő van, és mi mondjuk ki helyettük a szót.

Hedbanz családi játék

Ez a nagyon szórakoztató családi társasjáték 74 szókártyát tartalmaz. Olyan alapszókincsű szavakat, mint például csirke, autó, vagy paradicsom. 2-6 főig lehet játszani. 

Mindenki húz egy kártyát, amit a csomagban található fejpánt segítségével a fejére helyez, ahogy a képen is láthatjuk. Így senki nem látja a saját kártyáját, csak a többiekét. Eldöntendő kérdések feltevésével kell kitalálni, hogy mi van a saját kártyánkon. 

Például:
– Is it an object? (Ez egy tárgy?)
– Yes, it is. (Igen, az.)
– Do you use it every day? (Minden nap használod?)
– No, I don’t. (Nem).

A szavak egyszerűek, viszont a kérdezés alapfokú tudást igényel. Az egyszerű jelen időt (Simple Present tense) kell hozzá ismerni. Mindezt figyelembe véve, 8-10 éves korosztályú gyerekeknek ajánljuk ezt az angol szótanuló játékot.

Don’t say it

A Don’t say it angol szótanító játék gyerekeknek, olyan mint a klasszikus Taboo játék. 

A kártyák tetején van a körülírandó szó, ami alatt fel van sorolva négy másik szó, amit nem szabad kimondani a magyarázat közben. 

A különbség a két játék között, hogy a Taboo sokkal magasabb szintű szókincset használ. Ha középhaladó-haladó (B1-B2) szinten van gyermekünk angol tudása, akkor inkább a Taboo játékot ajánljuk.

A Don’t say it játékban az alapszókincs szavai találhatók, például lufi, madár, malac. Lehet könnyíteni azzal például, hogy a megadott szavakból, csak kettőt nem szabad kimondani, a megadott négy helyett.

Fontos figyelni arra, hogy a gyermekünk legalább A2-es szinten legyen, mert a játékhoz nem csak szókincsre, hanem alapszintű mondatalkotásra is szükség van. Egyszerű jelen idő (Simple Present tense) tudása már elegendő a játékhoz. 

Egy izgalmas csavar a játékkal és a nevetés garantált! 🙂

Ha már sokat játszották, vagy túl könnyűek a szavak, egy kis csavarral nagyon viccessé tehetjük a játékot az alábbi linken megvásárolható Feelings Flashcard (érzelmek kártyák) segítségével.

Esetleg külön papírdarabokra is felírhatunk különböző érzelmeket (pl. mad, sad, grumpy, happy). A linken található angol szótanuló kártyák illusztrációt is tartalmaznak, így könnyebben rögzülnek a szavak. 

Miután húztunk a Don’t say it, vagy Taboo kártyákból, nem elég csak elmagyarázni az adott szót. Húzzunk mellé egy érzelem kártyát is, és ha például azt húztuk, hogy mad (dühös), akkor nagyon mérgesen kell elmagyarázni a szót. A többi játékosnak nem csak a húzott szót kell kitalálnia, hanem az érzelmet is. 

Otthon könnyen elkészíthető angol szótanuló játékok

Képes amőba (kezdő)

A klasszikus amőba játék kicsit továbbfejlesztett változata. Nyomtassuk ki a pályát és ha többször is szeretnénk használni, lamináljuk le táblafilccel, de akár egyszerűen többször is kinyomtathatjuk.

Mielőtt X-et, vagy kört rajzolunk ki kell mondani az adott kép nevét angolul. Csak akkor jelölhetjük meg, ha tudjuk a szót. Megoldókulcsot is mellékeltünk. Ki lehet nyomtatni külön, vagy kétoldalasan a képek hátuljára segítségnek.

Post-it szókártyák (kezdő)

Írjuk fel bútorok, tárgyak neveit angolul post-it-ekre, a gyerekek feladata pedig, hogy felragasszák a megfelelő tárgyra. Lehet versenyezni, vagy időmérővel, meghatározott idő alatt ki mennyit tud a megfelelő helyre tenni. Ha több gyerekkel játszuk, akkor különböző színű post-it-ekkel ellenőrizhetjük, hogy ki helyezett el több kártyát. 

Testrészek gyakorlására is nagyon vicces módszer. A gyerekek egymásra, vagy a szülőkre is felragaszthatják az angol szókártyákat.

‘Paraszt’ Activity (haladó)

Könnyen elkészíthetjük személyre szabott Activity játékunkat. Csupán üres kis papírlapokra lesz szükségünk. Osszunk ki 8-10 cetlit minden játékosnak, és mindenki írjon fel egy angol szót. A szókártyákat helyezzük egy edénybe, vagy kalapba. Akármennyi csapat játszhat, de egy csapatban minimum két főnek kell lennie. 

Az első körben körül kell írni a szavakat (angoltanulás szempontjából ez a feladattípus a leghatékonyabb). Az első csapatból az egyik fő maga elé veszi a szókártyákat. Megpróbál minél több szót körülírni, amit a csapattársának kell kitalálnia.

30 vagy 60 másodperc áll rendelkezésére megbeszélés szerint. Egy másik csapat méri az időt. Ha vége van az első körnek, megszámolják melyik csapatnak hány szócetlije van és felírják a pontokat.

A második körben visszakerülnek a már ismert szavak a kalapba és mutogatni kell. A harmadik körben pedig csak egyetlen angol szóval szabad leírni a húzott szót. Ekkora már kétszer hallottunk minden szót, így egy szóból is van esélyünk kitalálni mi lehet. A végén összeadjuk a pontokat és az nyer, akinek a legtöbb van.

Minimum négy fővel játszható. 

Egyszerű, de szórakoztató angol szótanuló módszerek gyerekeknek:

Nézd meg ezeket az ajánlókat is, már írtunk hasonló témában és sok ötletet, módszert, appot, játékot gyűjtöttünk össze.

Összefoglaló 

Felnőttként általában van indokunk rá, miért tanulunk idegen nyelvet. Például munka, utazás vagy párkapcsolat miatt, vagy akár csak hobbiból. 

A legfőbb feladat a gyerekek tanulási folyamatának segítésében, a belső motiváció kialakítása. Segítsünk a gyerekeknek élvezetet találni a szótanulásban. 

Próbáljunk meg hosszútávú célokban gondolkozni ha több időt is vesz igénybe a szavak játékos formában való elmélyítése. A befektetett idő abszolút megtérül hosszú távon. Maga a játék élvezete, a versenyzés, a családdal töltött minőségi idő is jó motivációként szolgálhat a kezdetekben.

A kisgyerekek sokkal könnyebben tanulnak hallás után, utánzással, játék közben, mozgásos formában. Sok eszközre és kreativitásra van szükség, hogy lekössük őket. Főleg ha még nem tudnak írni, vagy még nem írnak folyékonyan. 

Ebben a cikkben sokféle angol szótanuló játékokat gyűjtöttünk össze különböző korosztályú gyerekeknek, különböző szinteken. Bármelyikre is esik a választás, biztosan jókedvűen fognak tanulni a gyerekek, anélkül, hogy észrevennék, hogy tanulnak. A játékot igénylő szükséges nyelvi tudást mindenhol jeleztük, hogy minél könnyebb legyen a választás.

Így már nem maradt más, minthogy jó játékot kívánjunk! 🙂

Angol tananyagok és nyelvleckék neked!

Iratkozz fel angol nyelvtanulási blogunkra!
Feliratkozás!

Beszédközpontú üzleti angol tanfolyam a munka világához - Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>

Angol tananyagok és nyelvleckék neked!

Iratkozz fel angol nyelvtanulási blogunkra!
Feliratkozás!
Share This