Játékos angol tanulás gyerekeknek online

A gamification fogalma csak nemrég tört be a köztudatba Magyarországon. Magyarul játékosításnak szokták nevezni. A lényege játékos elemek használata bármilyen, egyébként nem játékos környezetben. Például edzés, munka, vagy a mi esetünkben az angol tanulás területén. 

Játékos online tanulás terén azt hiszem mondhatjuk, hogy az idegen nyelv tanulók vannak a legkönnyebb helyzetben. Reál tárgyak esetén viszonylag nehezebb dolgunk van, de angol nyelven rengeteg ingyenes játékot találhatunk online, mindenféle kategóriában. 

Sokszor azonban pont ez a bőség okozza a nehézséget. Bár rengeteg gyűjtőoldalt találhatunk angol játékos feladatokkal gyerekeknek online, a minőséggel nem mindig leszünk elégedettek. 

Ezért is gyűjtöttünk össze online játszható hasznos, modern és szórakoztató angol játékos feladatokat gyerekeknek ebben a cikkben.

Sokszor a technikai háttér tudás hiánya tart vissza minket sok egyébként könnyen használható lehetőségtől. Ebben a cikkben rengeteg hasznos tippel szolgálunk a megfelelő app kiválasztásának technikai kérdéseivel kapcsolatban is. 

 

Miért fontos a játékos tanulás?

Ahogy Maria Montessori, a Montessori iskolapedagógia megalkotója, mondta: “A gyermek munkája a játék.” (Play is the work of the child.)

A gyerekek születésüktől fogva játékokon keresztül tanulnak meg mindent. A gyerekek úgy tanulnak, hogy használják, játszanak vele, kimondják, megérintik, megkóstolják, megszagolják a dolgokat. 

Lényükből fakadóan kíváncsiak, és minél többet akarnak tudni, ráadásul a játék izgalmas, a saját tapasztalás és a különböző dolgok használata mindeközben motiváló. 

Bölcsődében és óvodában soha nem ültetik padokba a gyermekeket, és nem kell munkafüzeteket töltögetniük hiányzó végződésekkel. A gyerekeknek készült foglalkoztató füzetek mindig színesek és érdekesek. Kiskorban a játék abszolút egyenlő a tanulással. Sosem használjuk a tanulás szót, csak a játékot.

Iskolába kerülve egyre csak csökken a játékok használata a tanórákon. Vajon ez azért van, mert egyre idősebb korban egyre jobban csökken a játékos tanulás hatékonysága? Egyáltalán nem. Csak felnőttként sokszor elfelejtjük, milyen fontos is a játék. 

Tanítani, és magyarázni sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint hagyni, hogy a gyerekek a saját tempójukban rájöjjenek az összefüggésekre egy kis játékos útmutatással. 

Mi különösen figyelünk erre, a Westport English School-ban. Nálunk játékos feladatokon és életszerű szituációs gyakorlatokon keresztül tanulnak a gyerekek, kis létszámú csoportokban, hogy mindenkire sok személyes figyelem jusson.

Angol anyanyelvű tanáraink gyermekek tanítására specializálódtak, több éves tapasztalattal és lankadatlan lelkesedéssel. Ide kattintva többet is megtudhatsz rólunk, módszereinkről, kurzusainkról és egyéb lehetőségeinkről.

Miért jó az online tanulás gyerekeknek?

Iskolai keretek között sokszor elmarad a válasz a miértekre. Ha valamit meg kell tanulni és jön a kérdés, hogy miért, sokszor csak azt a választ kapják a gyerekek, hogy ‘mert meg kell tanulni’.

Azonban abszolút okkal kérdőjelezhetik meg az adott tananyag fontosságát, ha meg sem tudjuk mondani, hogy miért kell megtanulni, mire lesz ez jó, mi a jó benne. Azért is jó a játékos angol tanulás, mert online játékokon keresztül fel sem fog merülni ez a kérdés, hisz a gyerekek maguktól is megtapasztalják a motiváció különböző formáit. Nézzük, mitől jó a játékos angol tanulás gyerekeknek online:

Versenyzés

Mindegy, hogy mások ellen játszunk, vagy a saját rekordunkat próbáljuk megdönteni, a versenyzés mindig nagy ösztönző erővel hat.

Jutalom pontok

Általában minden játék pontokkal, matricákkal, jelvényekkel, vagy szöveges üzenettel jutalmaz ha megoldottuk a feladatot. Ahogy az iskolában is szeretjük gyűjteni a piros pontokat, hogy beválthassuk ötösre, ugyanolyan izgalmas pontokat gyűjteni, amivel több opció nyílik meg.

Szintlépés

Minél többet játszunk, annál több pontot gyűjtünk, ami új pályákat nyit meg. Minél ügyesebbek vagyunk, annál több lehetőséget kapunk további játékra, gyakorlásra.

Másokkal való kommunikálás 

Sok online játék esetében mások ellen játszunk, vagy másokkal vagyunk egy csapatban. Ilyenkor vagy beszédben, vagy chat ablakban lehet / kell beszélgetni egymással. Óriási motivációt ad a nyelvtanulásban, ha az visz előre egy játékban, hogy értem amit a másik mond és tudok rá reagálni.

Fejlődés

Bizonyított tény, hogy játszva sokkal hatékonyabban lehet tanulni. Játék közben ugyanis nem csak új szavakat tanulunk, de azonnal használni is kell őket. Azonnal szövegkörnyezet, kép és mozgás társul a szavakhoz, ami által sokkal könnyebb emlékezni. 

Saját tempó 

Nagyon fontos szempont, hogy mindenki a saját tempójának megfelelő játékot tud választani. Lehet nehézségi szintet választani, és bármeddig lehet használni. 

Hosszú táv

Ha sikerül olyan játékot találni, amivel szívesen játszunk és közben az angol nyelvet is használjuk, akkor a játék hosszú távú elköteleződést nyújt.

Kreativitás

Az angol játékok online fejlesztik a kreativitást, a nyelvi kép fejlődését, a kockázatvállalási készséget, és az asszociatív gondolkodást.

Angol játékok online 

A játékos angol tanulás gyerekeknek online egyre népszerűbb. Természetesen nem mindegy, hogy milyen játékkal játszunk, mindenkinek más tetszik, mindenkit más köt le. 

Ezért összegyűjtöttünk nyolc különböző típusú angol játékos feladatot online, és megjelöltük az ajánlott életkort, hogy ezzel is segítsünk a választásban. 

Angol tárgykereső játék       

Criminal Case – Ajánlott kor: 12+

A Criminal Case krimi nyomozós angol nyelvű tárgykereső játék, mely nemcsak mobil applikációs formában érhető el (iOS, Android), hanem a Facebook-os játékok között is. 

Ha gyermekünknek van Facebook-os oldala, egyszerűen erre a linkre kattintva, vagy a játék nevét beírva a keresőbe online már játszhat is vele.

Nagyon izgalmas, pörgős angol tárgykereső játék. Gyilkossági ügyeket kell megoldani, küldetéseket kell véghezvinni. Minden pálya egy helyszínnel kezdődik, ahol elrejtett bizonyítékokat kell keresni angol szavak alapján. Egy kis kerettörténet is tartozik a játékhoz, amit angolul olvashatunk. 

Sok szó ismétlődik, amit ilyen témában használnak, ezeket egy játék alkalmával többször is látják leírva, miközben kép és cselekvés sorozat is párosul hozzá. Így sokkal könnyebb emlékezni, ha van mihez kapcsolni és elősegíti a játékos angol szótanulást a gyerekeknél. Szorgalmazhatjuk, hogy játék közben írják ki az új szavakat és használjanak szótárt.

Az alábbi képeken láthatjuk, hogyan is néz ki maga a játék.

Ilyen rövid egyszerű mondatokban olvashatjuk a kerettörténet mini dialógusait.

Sok témához kapcsolódó szó ismétlődik, így sokkal könnyebb megjegyezni. Például Heading to… (irány a…), crime scene (bűnügyi helyszín), investigate (nyomozás). 

Ez egy helyszín, ahol meg kell találni a tárgyakat.

Fiatalabbaknak egy előző blogbejegyzésünkben már említett másik angol tárgykereső játékot ajánlanánk. Annak is hasonló a felépítése, és rejtélyek megoldására épül, csak kevésbé krimi jellegű. Ide kattintva elérhető.

Angol ügyességi játékok        

Escape room: Mystery Word – Ajánlott kor: 10+

A szabaduló szobás játékok egyre népszerűbbek a gyerekeknek szánt online játszható angol játékos feladatok között. Rengeteg ilyet lehet találni az angol ügyességi játékok között. Ebben a cikkben, a Mystery Word (iOS, Android) szabadulószobát mutatjuk be. 

Az ilyen angol ügyességi játékokban mindig az a feladat, hogy valahogy ki kell jutni az adott szobából, helyről. Rejtvényeket kell megfejteni különböző helyekre kattintva, más-más dolgokat összegyűjtve, kódokat kitalálva. 

Az instrukciók, a segítség és a megtalálandó tárgyak nevei is angolul vannak, a játék pedig borzasztóan izgalmas. Mindig úgy néz ki, mintha egy teljesen üres szobában lennénk, ahol semmi érdekes nincs, majd egyre több dolgot találunk.

Például az alábbi képsorozaton láthatjuk, hogy nincs sok dolog a szobában. Rákattintottam a tévére, és megjelent rajta két autó, amik összeütköznek. Utána rákattintottam az ajtó melletti kód sorra, és beírtam, hogy crash (karambol), és kinyílt az ajtó.

Angol akasztófa játék        

Hangman – Ajánlott kor: 8+

A klasszikus akasztófa játék mindenki örök kedvence.

A kezdőképernyőn választhatunk, hogy a számítógép ellen, vagy a multiplayer opcióval játszunk. Ennek az angol akasztófa játéknak nagy előnye, hogy vannak választható szókategóriák: easy (könnyű), standard (normál), hard (nehéz), animals (állatok), food (étel), geography (földrajz), holidays (ünnepek), SAT (érettségi), TOEFL (nyelvvizsga). 

Így kisebbeknek és nagyobbaknak is ideális lehet ez az angol akasztófa játék, hogy feldobjuk vele a szótanulást. Ketten, egymásnak feladva szavakat még izgalmasabb. 

Az alábbi képeken láthatjuk, hogy néz ki a játék. A második képen a megoldás: north (észak)

A bemutatott angol akasztófa játék itt érhető el iOS-en, valamint Android-on.

Angol abc játékok gyerekeknek

ABC Kids – Ajánlott kor: 4+

Az ABC Kids (iOS, Android) app egy ingyenes, nagyon szép és aranyos játék kicsiknek angol ábécé tanulásához online. Választhatunk, hogy nagy vagy kisbetűk írását, formáját szeretnénk-e gyakorolni. 

Két pálya van. Az egyiken a kiválasztott betű formáját gyakorolhatjuk. A nyíl mutatja honnan hova kell végighúznunk rajta az ujjunkat. A másik pályán pedig ki kell választani négy betű közül, amelyiket látjuk a képernyő tetején. 

Ha megérintettük a helyes megoldást, akkor egy szót is kapunk, ami ezzel a betűvel kezdődik. Az angol abc játékok közül az egyik legjobb ingyenes verzió módszertanilag.

Angol Szókirakós játékok 

Pictoword – Ajánlott kor: 10+

Az ilyen angol játékos feladatok online, mint a Pictoword app (iOS, Android) nagyon addiktívak tudnak lenni, kivételesen jó értelemben. Összetett szavakat kell alkotni benne. Ahogy az alábbi képeken is látszik, két kép van megadva és a rendelkezésre álló betűkből kell kirakni a két szót, ami egy újat alkot. 

Ez az angol szókereső játék nagyon szórakoztató és izgalmas módja a szótanulásnak. Ajánlott szótárt használni hozzá, hogy a kirakott szó jelentése is biztosan helyesen rögzüljön. A reklámok nem zavaróak, de három dollárért letölthető ennek az angol szókincsfejlesztő játéknak reklámmentes verziója.

 

4 Pics 1 Word Ajánlott kor: 12+

A 4 Pics 1 Word (négy kép egy szó) online játékban (iOS, Android) a Pictoword apphoz hasonlóan képek alapján kell szavakat kirakni megadott betűkből. 

Ez az angol szókincsfejlesztő játék az asszociációs képességeit fejleszti a gyerekeknek. 

Mind a négy kép egy bizonyos szó köré épül, azt kell kitalálni. Vannak nagyon egyértelmű szavak, de van ami nagyobb fejtörést okoz. Van multiplayer opció is, így a gyerekeknek versenyezni is tudnak vele. 

Az első kép megoldása: water (víz). A második kép megoldása: rich (gazdag)

További angol szókincsfejlesztő játék gyerekeknek:

10 éves kor alatt, vagy kezdő szintű tudással további nagyon jó szókincsfejlesztő lehet az angol memóriajáték gyerekeknek, melyről egy korább bejegyzésünkben már írtunk bővebben. 

Angol szókereső játékok ingyen

Ruzzle – Ajánlott kor: 10+

A Ruzzle app tipikus szókereső játék (iOS, Android), megadott betűkből, bármilyen irányban találhatunk benne szavakat. A kis színes körök azt jelzik, hogy extra pontok járnak azért, ha az adott betűt használjuk. 

A kezdőképernyőn kiválaszthatjuk, hogy kivel szeretnénk játszani: véletlenszerűen választott online partnerrel, ismerősökkel, akik használják a Ruzzle appot, Facebook barátokkal, vagy egyedül. Két perc áll rendelkezésünkre, hogy minél több szót találjunk. 

A végén megnézhetjük a listát, hogy miket találtunk, és ha véletlenül találtunk valamit, leellenőrizhetjük a szótárban a jelentését.

Sajnos ahhoz a funkcióhoz, ami megmutat mindent ami el volt rejtve, fizetni kell. De talán nem annyira van szükség rá, mert van, hogy 20-30 szó is el van rejtve egy ilyen kicsi kockában. Inkább az a lényeg, hogy mennyit tud gyermekünk megtalálni.

Word Stacks – Ajánlott kor: 10+

A Word Stacks (iOS, Android) egy nagyon igényes kivitelezésű angol szókereső játék g. A képernyő tetején meg van adva egy kategória. Az alábbi képeken a nuts (magvak) feliratot láthatjuk. Alatta pedig három a témához tartozó szó van elrejtve almond (mandula), peanut (mogyoró), cashew (kesudió). Fentről le, lentről fel, jobbról balra, vagy balról jobbra.

Az iránynak megfelelően kell végighúzni az ujjunkat a szón és ha helyes, felkerül az üres körök helyére. Érdemes közben jegyzetelni, vagy szótárt használni a gyerekeknek. 

A játék nagy pozitívuma a szokványos ingyenes angol szókereső játékokkal szemben, hogy meg van adva egy téma, így van mihez kötni a többi szót. Valamint összesen három szó van kategóriánként a könnyebb pályákon. A nehezebb szinteken is csak 7-8 szó van, ami sokkal átláthatóbb, mintha egy betűtengerből kellene 30 bármilyen témájú szót megtalálni.

 

Angol honfoglaló játék gyerekeknek

Triviador – Ajánlott kor: 12+ 

A Triviador a közismert és közkedvelt Honfoglaló játék angol verziója. Játszhatunk vele online számítógépről, iOS, illetve Androidos készülékekről is app formájában. Teljesen ugyanúgy épül fel, mint a Honfoglaló, csak nem Magyarország, hanem világtérképpel. 

Játszhatunk barátokkal, vagy véletlenszerűen kiválasztott online játékosokkal. A feladat elfoglalni minél több országot, amit úgy tehetünk meg ha minél több angol kérdésre helyesen válaszolunk. 

A kérdések bármilyen témában lehetnek: zene, kultúra, történelem, vagy akár matematika. Természetesen lehet tippelni, vagy feleletválasztós kérdések vannak, vagy egy évszámot, számot kell beírni válasznak. 

Abszolút van esély eltalálni, akkor is ha nem tudjuk a választ. 

Az angol honfoglaló játék nehézsége, hogy időre megy, így 15 másodpercünk van elolvasni egy kérdést, ami magasabb szintű tudást igényel. Nagyon pörgős és izgalmas játék gyerekeknek. A második képen a kérdés: Hány gólt rúgott Ronaldo Brazíliának a 2002-es Világbajnokságon? Ha nem is tudjuk a választ, de értjük a kérdést, valószínűleg valahol 1-10-ig lesz a válasz.

Tanácsok az online nyelvtanuláshoz gyerekeknek

  • Ha szabályozni szeretnénk az online, vagy játékokkal töltött időt gyerekünknél, ne a tiltásra fókuszáljunk, hanem időkeret megadására. Így a rendelkezésre álló időből, a maximumot fogja kihozni gyermekünk.
  • Ha úgy is tűnhet, hogy gyermekünk “csak mobilozik”, ha angol nyelvű játékkal játszik online, valószínű, hogy sokkal hamarabb meg fogja jegyezni az adott szókincset, mint egy tankönyvből. Nagyobb lesz a motivációja, lesz konkrét oka arra, hogy megjegyezze és azonnal használja is az új szavakat. A fejében képhez, és/vagy cselekvéshez társítja a szavakat, így sokkal könnyebb lesz később előhívni.
  • Ne féljünk a fizetős appoktól sem, ne vessük el azonnal. Általában mindent ki lehet próbálni pár napig ingyen és mindent le lehet mondani egy kattintással még fizetés előtt.

Mire figyeljünk app választásnál?

A játékos angol tanulás gyerekeknek online néhány technikai kérdést is felvet. Ha saját magunktól kezdünk a megfelelő applikáció keresésébe, honnan tudhatnánk, hogy milyen az adott játék? Fontos tudni, hogy ha a játék megtalálható a Google Play vagy az App Store kínálatában, akkor biztos, hogy ellenőrzött játékról van szó. 

Oda nem tölthet fel bárki, bármit. Mielőtt még kipróbáljuk a játékokat, néhány dolog már letöltés előtt segíthet a döntésben:

Értékelések: nézzük meg hány csillagot kapott az alkalmazás. Ha négy fölött van, akkor az már jónak számít.

Ajánlott kor: az értékeléssel egy vonalban láthatjuk az ajánlott korra való megjelölést. Például: 4+ (Négy éves kortól

Vélemények: a csillagokon kívül elolvashatjuk a szöveges értékeléseket is, amiben felhasználók leírják, hogy mi tetszett nekik és mi nem. Például, ha sok reklám van egy játékban, vagy a megjelölt korhoz képest túl könnyű / nehéz, akkor arra általában felhívják a figyelmet a visszajelzések között.

Hányan töltötték le: amellett, hogy megnézzük hány csillagot kapott az alkalmazás, fontos megnézni, hogy hányan töltötték le. Hiszen nem mindegy, hogy 10 emberből 1 adott egy négy csillagos értékelést, vagy 100.000 emberből 1500 kiválót. 

Ingyenes vagy fizetős játékok angol tanuláshoz?

Sokszor nehéz eldönteni, hogy ingyen van-e a játék, vagy fizetni kell érte, esetleg ingyen letölthető, de később mégis fizetni kell. Ebben a részben összegyűjtöttünk pár hasznos tanácsot ezzel kapcsolatban.

  • Ha fizetős a játék, akkor az oda lesz írva a letöltés gomb mellé, hogy mennyibe kerül. Ha nincs odaírva az összeg, akkor ingyenesen letölthető.
  • Előfordulhat ingyenes letöltésnél is, hogy megnyitás után a kezdőképernyőn megjelenik vásárlásra vonatkozó információ. Ezeket mindig figyelmesen olvassuk el. Lehet, hogy csak megpróbálnak rávenni arra, hogy fizessünk elő, amivel több funkció, több pálya is elérhető az appon belül. Pedig előfizetés nélkül is lehet használni, csak nem mindent. Ha lehetséges fizetés nélkül használni, valószínűleg lesz egy ‘skip’ (átugrás) gomb, amivel tovább léphetünk a játékhoz.
  • A másik lehetőség az, hogy tájékoztatnak arról, hogy mennyi ideig tart az ingyenes ‘trial’ azaz próba használat. Általában három nap, egy hét, vagy egy hónapos időtartamról van szó. Ilyenkor ha megadjuk a kártya adatainkat, a pénz nem kerül azonnal levonásra, csak a próbaidőszak után.
  • Ha nem szeretnénk előfizetni, csak kipróbálni, vagy csak addig használni amíg ingyen van, akkor bármikor törölhető az előfizetés a trial ideje alatt. Figyeljünk, hogy ne csússzunk ki a határidőből. A beállításokban minden információ megtalálható arról, hogy mikor kezdődött a feliratkozás, hanyadikától fizetős, és mennyibe kerül.

 

Hol lehet törölni az előfizetést?

Iphone-on az alábbi menüpontokra kattintva: Settings – Itunes – Apple ID – Account settings – Subscriptions – Cancel Subscription 

Androidos készüléken: Google Play áruház – menü – előfizetések – a törölni kívánt előfizetés kiválasztása – előfizetés törlése 

 

Összefoglaló

Ebben a cikkben rengeteg angol játékos feladatot gyűjtöttünk össze gyerekeknek online. Mindegyik ajánlóban feltűntettük az ajánlott életkort és a játékleírás segít a döntésben. 

A játékos angol tanulás gyerekeknek online még soha nem volt ennyire egyszerű. Nem csak online angol nyelvű játékokkal segítünk, de sok hasznos tippet is adunk ahhoz, hogy mire figyeljünk egy applikáció letöltése előtt és után. 

Mindenki könnyen megtalálja itt a kedvencét, legyen az angol tárgykereső játék, angol ügyességi játék, abc gyakorló játék, angol szókincsfejlesztő játék, angol akasztófa vagy honfoglaló játék.       

Az általunk összeválogatott angol játékok online érhetők el, a cikkben megjelölt néven. Olyan angol játékos feladatok online elérhetőségét is megadtuk, melyeket rendkívül hasznosnak találunk egy gyermek angoltudásának fejlesztése esetén.

A játék a legmotiválóbb eszköz, amit nyújthatunk a gyerekeknek tanuláshoz. Mi ezt maximálisan szem előtt tartjuk a Westport English School-ban. Kattints ide, ha szeretnél többet megtudni kurzusainkról, melyeket kifejezetten gyerekeknek fejlesztettünk ki.

 

Angol tananyagok és nyelvleckék neked!

Iratkozz fel angol nyelvtanulási blogunkra!
Feliratkozás!

Beszédközpontú üzleti angol tanfolyam a munka világához - Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>

Angol tananyagok és nyelvleckék neked!

Iratkozz fel angol nyelvtanulási blogunkra!
Feliratkozás!
Share This