Angol szavak tanulása hatékonyan – 11 + 1 tipp

Az angol szavak tanulása sokaknak nem a kedvenc időtöltése, pedig talán, ha nem a legfontosabb eleme az angol nyelvtanulásnak a szókincsbővítés. Lehet, hogy tökéletesen elsajátítottad a különböző nyelvtani formákat, viszont ha nincs meg a megfelelő szókincsed egyszerűen képtelen leszel a kommunikációra, hiszen nem tudod majd milyen szavakkal kell kifejezned magadat.

Ismerős az érzés amikor szódolgozatra kellett készülnöd, gyors megtanultad az angol szavakat a magyar megfelelőikkel, másnap írtál egy ötös dolgozatot, majd két hét múlva a témazáró feladatainál alig tudtál előidézni egy-kettőt a megtanult szavak közül? Ez a pontos példája a rossz angol szótanulási módszereknek. Rövidtávon sikerül memorizálni, ám a hosszútávú memóriában ugyanolyan gyorsan elvész, mint amilyen gyorsan megtanultad.

De hogyan tudsz akkor angol szavakat hatékonyan tanulni, úgy hogy évekkel később is emlékezz rájuk? Összegyűjtöttünk neked 12 tippet, amit bátran használhatsz a mindennapokban!

Angol szavak tanulása

1. Teremtsd meg a megfelelő nyelvi környezetet és alakítsd szokássá az angol szavak tanulását!

Ahhoz, hogy hosszú távon sikereket tudj elérni az angol szavak tanulásábann, mindenképpen meg kell teremtened magad körül egy ideális nyelvi környezetet, és szokássá kell tenned az angol szótanulást.
 

Hogyan teremts megfelelő nyelvi környezetet?

Lehet, hogy most még maga a fogalom is ismeretlen, de ne aggódj ez nem azt jelenti, hogy ki kell költöznöd Angliába. Az ideális nyelvi környezet azt jelenti, hogy a mindennapjaidban minél többször találkozz az angol nyelv különböző formáival.

Kezdd azzal, hogy összeírod, hogyan telik egy napod! A legapróbb dolgokra is figyelj.
A reggeli kávéd mellett el szoktad olvasni az aktuális híreket? Szuper! Mit szólnál ha a magyar híroldalak helyett, mostantól angol nyelvű oldalakon értesülnél az újdonságokról? Esténként meg szoktál nézni egy filmet? Miért nem teszed ezt angol nyelven, angol felirattal?
Haladj kis lépésekben. Nem kell hirtelen minden cselekvésedet az angol tanulás köré helyezned, a lényeg a rendszeresség, és hogy mindennap találkozz új angol szavakkal, kifejezésekkel.

2. Készíts magadnak szótárat!

Nem kell megijedni, nem arra gondolok, hogy holnapra készíts egy 5.000 szavas, keményborítós szótárt, hiszen ezeket a boltban is megveheted. Arra gondolok, hogy készíts személyre szabott szótárt, ahol tényleg azok a kifejezések vannak, amik ismeretlenek voltak számodra.

Tegyük fel olvasol egy cikket vagy éppen egy filmet nézel, ahol jön egy olyan kifejezés, ami ismeretlen számodra. Gyorsan vedd elő a saját kis szótáradat és jegyezd fel, keresd ki a magyar megfelelőjét és társítsd őket. Írj mindenképp példamondatot is, a legjobb ha azt írod, ahol találkoztál vele. Bónuszként odaírhatod mondjuk a film címét, és sokkal könnyebben tudod majd így azonosítani a jövőben.

3. Használj egynyelvű szótárt! (angol-angol)

Ha esetleg már van saját szótárad az előző tipp alapján akkor nagyon jó úton haladsz! Ettől függetlenül kell használnod különböző szótárakat, hogy megértsd az új kifejezéseket. Fontos, hogyha egy új szóval találkozol, akkor először ne egy angol-magyar szótárban keresd ki a magyar jelentését, hanem keresd meg egy egynyelvű szótárban. 

Most biztosan megkérdezted magadban, hogy de miért van erre szükség, hiszen egy ilyen szótárban, csak még több angol kifejezéssel fogsz találkozni. Hát pontosan ezért! Egyrészről sokkal jobban fog rögzülni az adott kifejezés, hogyha először az angol magyarázatát látod, és az alapján próbálod megérteni, hogy mi is lehet a magyar megfelelője a szónak. Másrészről új, ismeretlen kifejezésekkel is találkozhatsz, amiket viszont így sokkal könnyebben tudsz memorizálni, hiszen egyből tudod kapcsolni az első ismeretlen szóhoz.

Ezután természetesen megkeresheted kétnyelvű szótárban is a pontos magyar megfelelőjét, és ajánlom, hogy írd is bele a saját készítésű szótáradba. Ha alapos munkát szeretnél végezni, még az egynyelvű szótárból is kijegyzetelheted az angol magyarázatát.

Keresd meg a számodra legpraktikusabb szótározási módszert és azt használd. Valaki gyűlöli a nyomtatott szótárakat lapozni, míg a másiknak elképzelhetetlen, hogy egy online szótárban keressen rá egy ismeretlen kifejezésre. Egyik sem jobb a másiknál, így használd azt, ami számodra a legkényelmesebb. Ha az online szótárak híve vagy, akkor legyen mindig megnyitva a számítógépeden, hogyha egy új szóval találkozol már rá is kereshess.

Ha pedig a nyomtatott verziók iránt rajongsz, akkor legyen kikészítve az asztalra vagy az éjjeli szekrényedre, hogy mindig hozzáférhess.

egynyelvű szótár

4. Hozz létre kapcsolatokat az új szavakkal

Sokkal könnyebben tudsz egy új szót elraktározni a hosszútávú memóriádban, ha azokat fejben összekapcsolod valamivel, ami által könnyebben tudsz rá emlékezni.

Egy egyszerű példa. Ha láttad A Gyűrűk Ura trilógiát, biztos te is emlékszel arra az ikonikus mondatra, ami Gandalf száját hagyja el a filmben. “Fussatok bolondok!” Az eredeti szinkronban pedig “Fly, you fools!”-ként jelenik meg. Ha magyarul láttad a filmet, itt meg tudod nézni angolul a jelenetet. Szóval, ha szembe jön veled a ‘fool’ szó, egyből megkeresheted ezt a videót, és biztos vagyok benne, hogy legközelebb egyből Gandalf arca fog beugrani a ‘fool’ szó láttán.

Ha online szótanuló kártyákat szoktál magadnak csinálni (ilyen például az Anki), akkor az is hasznos ha a különböző kifejezésekhez képeket társítasz, ezzel is könnyebbé téve az asszociációt.

Ugyanúgy hasznos lehet, ha például dalszöveggel kapcsolod össze a szavakat.

5. Angol szavak tanulása videójátékokkal

Ha szeretsz játszani, és az eddigi módszerek ‘unalmasak’ voltak neked, akkor ez lesz számodra a legjobb megoldás. Hiszen ki mondta, hogy ne lehetne szórakozás közben is tanulni? A videójátékok szuperek erre.

A különböző videójátékok rengeteg dialógust, feladatot tartalmaznak, amiket jobb esetben csak akkor tudsz megoldani, ha valamilyen szinten meg is érted, hogy mit kell csinálni. Ezáltal rá vagy kényszerítve, hogy megértsd az adott angol mondatokat a játékban. Ez nem azt jelenti, hogy egy szótárral magad mellett kell játszanod, általában a szövegkörnyezet, és a pálya adott részének a segítségével tökéletesen ki tudod találni, hogy miről is van szó. Ha esetleg mégis szembejön egy olyan mondat, vagy kifejezés, amit sehogy se tudsz megérteni, állítsd meg a játékot, és nyugodtan nyúlj a szótárhoz.

Ha egy ismerősöddel közösen szeretnél tanulni és játszani is egyszerre, mindenképpen ajánlom A Way Out játékot, amiben ketten tudtok játszani, és a feladatotok, hogy egymást segítve jussatok ki egy amerikai börtönből. Rengeteg dialógust tartalmaz, és a történetszál biztosan beszippant titeket.

angol szavak tanulása videójátékkal

6. Angol szavak tanulása olvasással

Az olvasás önmagában is egy nagyon hasznos dolog, de akkor a leghasznosabb, ha ezt is angolul teszed. Tudtad, hogy egy átlagos könyv 90.000 szót tartalmaz? Persze vannak benne ismétlődések, de mint tudjuk az ismétlés a tudás atyja, úgyhogy ez nem is nagy probléma. Képzeld el, ha mindennap csak fél órát olvasol, így nagyjából egy hét alatt befejezel egy könyvet. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt 90.000 angol szóval találkozol. Hát nem nagyszerű? Ha csak 5%-a az új szó, amit tanulhatsz belőle, akkor az 4500 szót jelent. Ugye, hogy nem is olyan rossz az egy hét alatt?

Ha még nincs olyan magas szinten az angol tudásod, akkor azt ajánlom, hogy először válassz olyan könyvet, amit már előtte olvastál, vagy akár film formában láttad. Így lesz egy alap elképzelésed a műről, és sokkal könnyebben fogyaszthatóvá válik a számodra.

Ha részletesebben érdekel ez a pont, egy korábbi cikkünkben bővebben kifejtettük ezt a témát, ezenkívül könyveket és oldalakat is ajánlottunk. Itt tudod elolvasni: https://angolintezet.hu/angol-tanulas-blog/angol-nyelvu-konyvek-ebook-pdf/

7. Nézz angolul filmeket és sorozatokat

Én még nem találkoztam olyan emberrel, aki ne szeretne filmezni/sorozatozni, ezért van egy olyan sejtésem, hogy ezzel te is így vagy. Ki ne szeretne egy nehéz nap után ledőlni a kanapéra, és megnézni egy új filmet a Netflixen, vagy esetleg egy régi kedvencet?

Ha ez a szokásod megvan, akkor már csak annyit kell csinálnod, hogy átállítod a szinkronhangot angolra, és a feliratot is. Lehetőleg ne magyar felirattal nézd, hiszen így sokkal kevésbé jut el hozzád az angol szöveg. Tudom, hogy sokan félnek először teljesen angolul nézni a filmeket, de adj neki egy esélyt és ne állítsd vissza a hangot vagy a feliratot 2 perc után. Közbe-közbe biztos fog jönni pár olyan mondat, amit nem értesz meg, de összességében ugyanúgy meg fogod érteni a történéseket. Arról nem beszélve, hogy talán ez az egyik leghatásosabb módja az angol szótanulásnak, így mindenképpen ajánljuk.

Erről a módszerről írtunk már egy részletesebb cikket, ahol jó pár filmet és sorozatot is ajánlottunk, így mindenképpen ajánlom, hogy olvasd el azt is. Itt tudod elolvasni a cikket.

sorozat-film

8. Zenék, Podcastek, Hangoskönyvek

Zenék

Gondolom Te is szeretsz zenét hallgatni, és le merem fogadni, hogy nagyon sok külföldi előadó van, akit kedvelsz. Van egy jó hírem! Külföldi zenék hallgatása egy tökéletes módja az angol szavak tanulásának.

Miért jó ha zeneszámok által tanulsz szavakat?

    • Populáris számok segítenek megtanulni szlengeket, szavak rövidített alakját és különböző idiómákat is
    • Zenék hallgatása segít elsajátítani az új szavak megfelelő kiejtését
    • Segít megérteni a különböző országok, régiók kultúráját (egy idő után, ha a kiejtésből nem is, de a mondanivalóból és a szövegkörnyezetből pillanatok alatt meg fogod tudni állapítani, hogy egy brit vagy egy amerikai számról van szó.)

Egy jó módja, hogy hatékonyan tanulj angol szavakat zeneszámokból, hogy kinyomtatod, vagy lemented a számítógépedre, telefonodra az adott szám dalszövegét, és az ismeretlen szavakhoz odaírod a jelentését, vagy rajzolsz, hogy jobban tudd asszociálni az ismeretlen kifejezéseket.

3 weboldal, amiket használhatsz angol dalszövegek kereséséhez

Szinte az összes angol nyelvű zenének megtalálhatod itt a dalszövegét gyorsan, az oldal kinézete kicsit old-school, de a célnak tökéletesen megfelel.

Az azlyrics-el szemben nagy előnye, hogy a dalszövegből bármelyik ismeretlen szóra ha rákattintasz átnavigál a definitions.net oldalára, ahol megtalálod az adott kifejezés jelentését, így nem kell külön szótárt használnod az ismeretlen szavak megkeresésére.

A Geniusnak van egy olyan szuper lehetősége, hogy nem csak a dalszövegeket mutatja, hanem a dalszövegekhez különböző magyarázatokat (elemzéseket) is kapsz. Így sokkal könnyeben át tudod érezni a dal mondanivalóját, segít a megértésben, ezáltal a különböző kifejezések is jobban fognak rögzülni a fejedben. Ha nem csak egy nyugodt zene meghallgatására vágysz, hanem szeretnél kis plusz információval is gazdagabb lenni, akkor mindenképp ezt az oldalt ajánlom!

Másik tökéletes módja a zenék általi szótanulásnak, hogy Youtube-on egyből lyrics videókra keresel rá, így nem kell külön weboldalt használnod, hogy a szöveggel együtt tudd hallgatni a kedvenc zeneszámaidat. Sőt sok ismertebb dalhoz magyar felirattal is találhatsz videókat, bár ezeket érdemes mindig fenntartásokkal kezelni, hiszen nem tudhatjuk, hogy pontos-e az adott szerző fordítása.
 

Podcast

A különböző podcastek kezdenek egyre jobban elterjedni a médiafogyasztási szokásainkban, ha eddig még nem próbáltad, akkor mindenképp érdemes adni neki egy esélyt.

A podcastet legjobban egy rádió interjúhoz tudnám hasonlítani, amit nem szakítanak meg zenével vagy reklámokkal. A legkülönbözőbb műfajokban megtalálható, így biztos találsz a saját érdeklődési körödnek megfelelőt. Vannak külön nyelvtanulási célból létrehozott podcastek is, különböző nyelvi szintekre bontva, így ha egy normál típusú podcast még túl magas a nyelvi szintednek, akkor nyugodtan kezdhetsz ilyenekkel.

Amit személyesen nagyon szeretek a podcastekben, hogy nem kell külön időt felszabadítanod, hogy hallgathasd őket, hiszen nagyon jól lehet kombinálni más tevékenységekkel. Hallgathatsz podcastet vezetés, főzés, séta közben, így könnyen be tudod iktatni a napirendedbe is. Előre letöltheted a számodra szimpatikus podcasteket, így a mobilneted sem fog lefogyni miatta.

3 ajánlott podcast:

Ezen az oldalon a saját nyelvi szintednek megfelelő nehézségű podcasteket tudsz választani, így könnyen mérheted a fejlődésedet is. Van külön Business English tematika is, amennyiben ezen a területen szeretnéd fejleszteni a szókincsedet.

A részek nagyrészt 3-5 percesek, így ideális ha csak pár percet tudsz szánni egy kis plusz angol szótanulásra. A letölthető hanganyagon kívül találhatsz még feladatokat, a podcasthez tartozó szöveget, ám ezek a funkciók csak a prémium előfizetők számára érhetőek el, aminek a díja nagyjából 2.000 Ft havonta.

A BBC angol tanulós podcastje az anyanyelvűek által beszélt angolt helyezi az előtérbe. Nagyon sok hasznos kifejezést és idiómát tanulhatsz meg itt, amikkel lehet, hogy a tankönyvekben nem találkozol, viszont ha elutazol egy angol anyanyelvű országba, akkor nagy eséllyel szembe fognak jönni veled. A részek 3-4 percesek, és az előadók lassabban beszélnek a normál kommunikációhoz képest, így könnyebben megérthetővé válik mindenki számára. Plusz pont, hogy írott formában is megtalálod a párbeszédeket.

Szoktál híreket olvasni? Szeretsz mindig tájékozott lenni, hogy mi történik éppen a világban? Akkor az Economist Radio napi podcastje pont neked való! A részek általában 20-25 percesek, és az aktuális gazdasági, politikai helyzetekről van bennük szó.

Fontos, hogy az előzőekkel ellentétben ez a podcast egy magasabb nyelvi szintet igényel, így hallgass bele, és ha úgy érzed nem megfelelő számodra, akkor maradj egyelőre egy könnyebben fogyasztható társánál.
 

Hangoskönyvek

A könyv olvasást már ajánlottuk, de mi a helyzet a hangoskönyvekkel? Természetesen a hangoskönyv hallgatás is egy szuper módja az angol szavak tanulásának, és az olvasással szemben megvan az az előnye, hogy a kiejtést és a hallás utáni szövegértést is fejleszti. (Ez viszont nem azt jelenti, hogy feltétlen jobb lenne az olvasásnál, hiszen teljesen más készségeket fejlesztenek.)

A hangoskönyveknek a podcastekhez hasonlóan az a nagy előnyük, hogy nem kell plusz időt felszabadítanod, hogy végezni tudd ezt a tevékenységet, hanem nyugodtan hallgathatod például munkába menet.

Ha igazán alapos szeretnél lenni, akár össze is kapcsolhatod az olvasást, és a hangoskönyv hallgatást. Este lefekvés előtt elolvasod az aktuális könyved első fejezetét, majd másnap reggel munkába menet meghallgatod ugyanezt a fejezetet hangoskönyv formájában, de akár a sorrendet meg is fordíthatod. Így kétszer fogsz találkozni a különböző kifejezésekkel, és szinte a nyelvtanulás összes aspektusában tudod magad fejleszteni, arról nem beszélve, hogy jobban fognak rögzülni az új kifejezések.

2 weboldal hangoskönyvekhez:

Több ezer hangoskönyvet találhatsz meg a LibriVox oldalán teljesen ingyen! Fontos hozzátenni, hogy a hangoskönyvek nagy része főleg régebbi művekből áll, így ha egy éppen megjelent könyvet keresel, valószínű nem ez lesz a megfelelő lelőhely számodra.

Az Amazonhoz tartozó cég hangoskönyv és podcast hallgatásra lett kitalálva. Az első hónapot ki tudod próbálni ingyen, utána viszont már fizetős konstrukcióra kell váltani. Jelenleg kettő prémium csomag érhető el.

Az Audible Plus előfizetéssel lehetőséged van több ezer hangoskönyvet és podcastet hallgatni, nagyjából 2400 Ft-os havidíjért cserébe.

Az Audible Premium Plus előfizetéssel az alap csomag funkción kívül kapsz minden hónapban egy creditet, amivel ingyen “megvásárolhatsz” egy hangoskönyvet. Ezek a hangoskönyvek az előfizetés felmondása után is megmaradnak számodra. A havidíja nagyjából 4500 Ft.

Angol szavak tanulása hangoskönyvekkel

9. Angol szavak tanulása írással

Talán nincs is jobb módja az új angol szavak elsajátításának, mint hogyha egyből használjuk is azokat. Indíts egy blogot, vagy kezdj el írni egy naplót magadnak, persze angolul. Szedd össze mindig a nap végén milyen új szavakkal találkoztál aznap, majd ezeket kezd el mondatokba foglalni.

Ezzel a gyakorlattal sokkal jobban be fog rögzülni az agyadba a kifejezés, hiszen el kezdesz vele gondolkozni. Milyen mondatban tudod használni, milyen szövegkörnyezetben, milyen szókapcsolatokkal. Ezenkívül pedig még a helyesírást is gyakorlod. Egyszerűen ez egy szuper hatékony gyakorlat, amit nem hagyhatsz ki a nyelvtanulós rutinodból ha gyorsan szeretnél fejlődni.

10. Használj szókártyákat

A szókártyák az angol szavak tanulásánál hihetetlenül hasznosak tudnak lenni, és nagy szerencsédre már rengeteg program készült erre a célra, így nem kell saját szókártyákat gyártanod otthon (ami valljuk be elég időigényes lenne).

Használhatsz előre elkészített szókártyákat, de akár létre is hozhatsz saját “paklikat”, amibe minden nap belerakod az újonnan tanult szavakat. A szókártyák nagy előnye, hogy így át tudod ismételni többször a friss szavakat, akár egy hónap múlva is, ezáltal nagyobb eséllyel marad meg a hosszú távú memóriádban.

Véleményem szerint a leghatásosabb szótanuló applikáció az Anki, ami egy olyan algoritmus alapján dolgozik, melynek segítségével az új szavakat nem csak a rövid távú, de a hosszú távú memóriádban is el tudod raktározni.

Ezt a rendszert SRS (Spaced Repetition System)-nek hívják. Röviden a SRS rendszer lényege, hogy egy újonnan tanult kifejezéssel csak akkor találkozz újra, mikor már MAJDNEM elfelejtetted. Ebben az esetben ha emlékezni fogsz a szóra, akkor hosszabb távon marad meg a memóriádban az adott szó, mintha egymás után tízszer elismételnéd, majd utána hónapokig nem is találkozol vele.

Az Anki-ban is létre tudsz hozni saját kártyacsomagokat, ezenkívül nagyon sok előre elkészített csomag megtalálható az interneten.

Az SRS (Spaced Repetition System)-ről bővebben ebből a videóból tájékozódhatsz.

Az ANKI használatáról, és telepítéséről pedig ebben a videóban találhatsz további információkat.

11. Szótanuló programok

Számtalan nyelv-és szótanuló applikáció van az interneten, amiket akár a mobilodra is letölthetsz és szabadidődben játékosan tanulhatod az angol nyelvet.
Ezt bővebben nem fejteném ki, hiszen erről már készítettünk egy átfogó cikket, amit ide kattintva tudsz elérni.

11+1. Használd a tudásod

Hiába a sok tanulás, hogyha a valós életben nem használod a nyelvet, akkor nagyon nehezen fog menni a haladás. Ezért mindenképpen azt tanácsoljuk, hogy keress tanuló partnereket, akikkel beszélgetni tudsz. Ez lehet írásos kommunikáció vagy szóbeli is, mindkettő hihetetlenül hasznos. Az írásos kommunikáció során javul a helyesírásod, ezenkívül pedig több időd van, hogy eszedbe jusson egy szó, sőt még szótárt is tudsz használni ha nem találod azt a kifejezést, amivel ki szeretnéd magad fejezni. (ezáltal megint csak új szavakat tanulsz)

A szóbeli kommunikációnál pedig fejleszted a hallás utáni szövegértésed, beszédkészséged és a kiejtésed. Nem baj ha nem beszélsz helyesen, nem baj, hogy rossz a nyelvtan. A lényeg, hogy kezdd el használni a nyelvet, hiszen a nyelvtanulók nagy részének az okozza a legnagyobb problémát, hogy nem mernek megszólalni. Pedig fejlődni csak úgy fogsz, hogy ha beszéled is a nyelvet, így gyorsan felejtsd el a tökéletes beszédre való törekvést, ha ez a gyakorlati használat kárára megy.

angol szavak tanulása beszélgetéssel

Összefoglalás

Ahogy látod, nagyon sok módja van annak, hogy fejleszd a szókincsedet és ezáltal magabiztosabb angol kommunikációra legyél képes. A tippek nagy részét be tudod úgy ütemezni a napodba, hogy ne tanulásként kelljen felfogni az angol szavak tanulását. Így sokkal gyorsabb és hatásosabb eredményt tudsz elérni. Haladj fokozatosan, nem kell egyszerre mind a 12 módszert használnod egyik pillanatról a másikra. Válassz ki párat, ami számodra a legszimpatikusabb és kezdj neki az angol szavak tanulásának még ma!

Szólj hozzá és mondd el véleményed az angol szavak hatékony elsajátításával kapcsolatban!

Reméljük tetszett, tanulj velünk legközelebb is! Ha bármilyen kérdésed vagy javaslatod lenne az angol szavak tanulása útmutatóval kapcsolatban, örömmel várjuk a marketing@angolintezet.hu email címre.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel és kapd meg elsőként angoltanulással kapcsolatos tippjeinket és nyelvleckéinket!


Beszédközpontú üzleti angol tanfolyam a munka világához - Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>
Share This