Angol hangoskönyv útmutató – avagy hogyan tanulj angolul könnyedén és időhatékonyan

Felgyorsult napjainkban egyre fontosabb, hogy minden kötelességünket és hobbinkat időhatékonyan tudjuk besűríteni a teendőink listájába. 

Nincs ez másképpen az olvasás, vagy éppen a hangoskönyvek esetében sem, és sokszor hallani azt, hogy emberek házimunka, testedzés vagy akár munka alatt hallgatnak egy-egy hangoskönyvet. 

Két legyet egy csapásra! 

Igen ám, de mit szólnál, ha azt mondanám, hogy egy angol hangoskönyvet hallgatva nyelvtudásod is tudod fejleszteni?

Tanulóink is kérték, illetve mi is úgy éreztük, hogy egy az angol hangoskönyveknek szentelt témakör megérdemelne egy önálló cikket, amelyben bemutatjuk:

Ezek mellett a cikk végén találsz majd egy hosszú angol hangoskönyv listát is nyelvi szintekre lebontva, kiegészítő információkkal és letöltési linkekkel kiegészítve, hogy cikkünkből akár egy kattintással elérd a szintednek és érdeklődésednek megfelelő angol hangoskönyvet.

Az angol hangoskönyvekről röviden

Ha esetleg nem tudnád, hogy mi az a hangoskönyv, akkor a legérthetőbben úgy tudnám neked elmagyarázni, hogy egy könyv, amelyet egy narrátor “felmond” és így hang formájában vissza tudod hallgatni. 

Ennek vannak előnyei, melyeket lent kifejtek, viszont pár ember számára akár hátránya is lehet. 

Azzal ugyanis, hogy hanganyagként fogyasztja a hallható a könyvet, eltűnik a “könyv feeling”, a lapozás, a papír érzete, és más érzékszerved kapcsol be: a szemed helyett a füled. 

Mik is az angol hangoskönyvek előnyei?

Első próbálkozásnál szokatlan lehet, de később biztosan meg fogod szokni, és számodra is az angoltanulás egyik legkényelmesebb és legszeretettebb módszerévé válik majd. 

Pontosan miért is?

 

  1. Egy angol hangoskönyvvel más tevékenységek közben is tudod fejleszteni angoltudásod.
    Tegyük fel, hogy éppen főzöl, vagy bármilyen házimunkát végzel, esetleg bütykölsz valamit vagy éppen sportolsz – ezen tevékenységek közben nem biztos, vagy szinte lehetetlen, hogy egy könyvet lapozgatva olvasgass. A hangoskönyv esetében viszont beindulhat a multitasking! Csak elindítod a lejátszást, és miközben megsül a vacsora, meg is tudod hallgatni az általad választott angol hangoskönyv legérdekesebb fejezeteit.
  2. Az idegennyelvű hangoskönyvek segítségével javítható hallott szövegértésed.
    Hiszen a hangoskönyvek gyakorlatilag pont olyan hanganyagok, mint mondjuk egy nyelvvizsgán elhangzó magnós beszéd. Na jó, annál azért hosszabb, de minden másban egyezik. Tehát jó, ha tudod, hogy egy angol hangoskönyvvel még a hallott szövegértésed is javulni fog.

  3. Az angol hangoskönyvek hallgatásával javíthatod kiejtésedet.
    Ha odafigyelsz arra, hogy a narrátor hogyan ejti ki a szavakat, hol tart szünetet, bizonyos mondatok esetében hová teszi a hangsúlyt, akkor nem csak kiejtésedet javíthatod, de további nyelvi apróságokra és szabályszerűségekre is felfigyelhetsz.
  4. Ha fáradtak a szemeid, akkor is “olvashatsz” egy angol hangoskönyv segítségével.
    Ha hosszú és fárasztó napod volt az irodában, vagy éppen alig vártad, hogy hazaérj, és levedd a szemüveged, akkor kapóra jöhet az, hogy egy angol hangoskönyvet csukott szemmel is “elolvashatsz”, vagyis végighallgathatsz.
  5. Segítenek mentális egészségünk megőrzésében.
    Ahogyan a könyvek, úgy a hangoskönyvek is csökkentik a stresszt, lenyugtatják elménket és képesek ideiglenesen egy teljesen más világba repíteni. A narrátor stílusa formálhatja a sztorit számodra, a saját képzelőerőd pedig szintén hozzátesz a történethez és a hallottak vizualizálásához. 

Hol lehet angol hangoskönyveket letölteni?

Az alábbiakban olyan forrásokat, oldalakat és más lehetőségeket gyűjtöttem össze neked, amelyeken a legtöbb angol hangoskönyv meghallgatható és le is tölthető.

Sok olvasónk és tanulónk preferálja az ingyenes megoldásokat, így a felsorolást az ingyen elérhető angol hangoskönyveket kínáló oldalakkal kezdem, és a felsorolás végén lesznek megtalálhatók a fizetős / prémium oldalak. 

Youtube – A legnépszerűbb ingyenes megoldás

A legnagyobb videómegosztó portál talán az egyik legegyértelműbb forrása a hangoskönyveknek, bár tény, hogy nem mindenkinek jutna eszébe pont itt kezdeni a keresgélést. 

Ha van konkrét elképzelésed, hogy milyen hangoskönyvet szeretnél letölteni, akkor az alábbi kereső kombinációval érdemes próbálkozni a Youtube keresőjében:

[Keresett angol nyelvű hangoskönyv neve] audiobook

Ezek után a találatok között elképzelhető, hogy több narrátorral készült verzió közül válogathatsz majd (attól függően, hogy mennyire népszerű az adott hangoskönyv), így még mielőtt belevágnál a hallgatásába, ki tudod választani, hogy kinek a hangja, stílusa és kiejtése tetszik neked a leginkább. 

A Youtube-on található tartalmak további előnye lehet – ha tudod nézni a képet -, hogy az angol hangoskönyvet szöveggel együtt olvashatod és hallgathatod (amennyiben készítettek feliratot hozzá).

Igen ám, de felmerülhet benned a kérdés, hogy ha nem Youtube-ról szeretnéd hallgatni a hangoskönyvet, akkor hogy tudod letölteni?

Több mp3 konvertáló létezik az interneten, ami annyit jelent, hogy le tudod vele tölteni a Youtube videóhoz kapcsolódó hanganyagot.

Mi főként a ytmp3.cc című oldalt javasolnánk, ahol pár kattintással letölthető a kívánt angol hangoskönyv. 

Először is navigálj az oldalukra, melyet ide kattintva nyithatsz meg.

Ezek után keresd meg Youtube-on azt az angol hangoskönyvet, amelyiket le szeretnéd tölteni, és másold ki az URL címét. Mutatjuk képen, hogy melyik sorról lenne szó:

Ezt a sort kellene beillesztened a konvertáló oldalon a középen található sorba, majd arra kellene kattintanod, hogy “Convert” és indul is az ingyenes letöltés.
Ezek után megjelenik egy fogaskerék, és az oldal elkezdi átalakítani (konvertálni) az általad kiválasztott Youtube videót hanganyag (mp3) formátumba. Amint ezzel elkészül, 3 opciót fog megjeleníteni számodra:

  • Download (jelentése letöltés): Erre a gombra kattintva letöltheted az átkonvertált hanganyagot a számítógépedre, laptopodra, tabletedre vagy telefonodra.
  • Dropbox: Erre a gombra kattintva letöltheted az angol hangoskönyvet a Dropbox fiókodba, és onnan bármikor és bármilyen eszközről könnyedén elérheted
  • Convert next: Ha több hangoskönyvet szeretnél lementeni, akkor erre a gombra kattintva visszatérhetsz a főoldalra, és elkezdheted a következő angol hangskönyv konvertálását majd végül a letöltést. 

A ytmp3.cc az egyik legkönnyebben kezelhető, leggyorsabb és legmegbízhatóbb Youtube videót hanganyaggá átalakító oldal.

Az egyetlen hátránya, hogy maximum 1 órányi hanganyagot lehet vele konvertálni. Ha 1 óránál hosszabb a kiválasztott angol hangoskönyved, vagy esetleg nincsen fejezetekre bontva, akkor érdemes ezt a konvertáló oldalt használni. 

Ezen az oldalon időkorlát nélkül tölthetsz le ingyen angol hangoskönyveket mp3 formátumban, és hasonlóan egyszerű használni, mint a fenti oldalt. 

Ingyenes angol hangoskönyv letöltő oldalak

Ebben a fejezetben olyan oldalakat fogunk felsorolni és bemutatni, amelyekről könnyedén érhetsz el több ezer, olykor több tízezer angol hangoskönyvet. Ezeken az oldalakon bármely témában és bármilyen érdeklődési körrel találsz angol hangoskönyet kezdőknek, középhaladóknak és haladóknak is. 

 

Librivox

A LibriVox az egyik legismertebb ingyenes angol hangoskönyveket tömörítő oldal. A lényege, hogy a felhasználók szabadon kereshetnek a több tízezer angol hangoskönyv között az oldalukon, de ha kedvük támad, akár ők maguk és végignarrálhatnak egy általuk preferált könyvet. 

Az oldalon található keresőbe beírhatod a keresett szerző nevét, vagy akár az angol hangoskönyv címét is. Ezen kívül – amennyiben ismersz és kedvelsz bizonyos narrátorokat – akár még a hangoskönyv narrátorának neve alapján is kereshetsz, így ha valakinek tetszik a kiejtése, és szívesen hallgatnál olyan hangoskönyveket, amiket egy bizonyos személy narrál, akkor egészen egyszerűen az ő nevére érdemes rákeresned. 

Ezen az oldalon nem csak angol nyelvű hangoskönyvek vannak, így ha esetleg van másik nyelv, ami még érdekelne téged, csak állítsd be a szűrök között, és válogass az általad preferált nyelven narrált hangoskönyvek között. 😉
Előnyei:
✅ Letisztult felület, könnyen kezelhető dashboard.
✅ Nincsenek reklámok, felugró ablakok.

Hátrányai:
❌ A legújabb angol hangoskönyvek nem találhatók meg rajta.
❌ A felhasználóktól függ, hogy éppen mi kerül fel rá.

 

LoyalBooks

A LoyalBooks esetében már találhatsz olyan hangoskönyveket, melyek aktuálisabbak, emellett viszont régebbi könyvek hanganyagait is megtalálhatod ezen az oldalon. 

Van lehetőség továbbá az általad kiválasztott angol hangoskönyv weboldalon történő meghallgatására is, szintén teljesen ingyen.

A legtöbb hangoskönyv esetében egy rövid (vagy esetenként közepes terjedelmű) ismertető is találhatsz az éppen böngészett könyvről, és ha az oldal aljára tekersz, akkor a többi felhasználó értékelését is láthatod a történetről, a narrációról vagy akár a hanganyag minőségéről is. 

Előnyei:
✅ Több, változatosabb témájú hangoskönyvek.
✅ A letöltés mellett a weboldalukon is meghallgathatók a hangoskönyvek.

Hátrányai:
❌ Olykor zavaró helyen lévő reklámok.
❌ Régebbi felület, telefonon bizonyos oldalak furcsán jelennek meg.

Lit2Go

A Lit2Go oldalán a mesék, történeket, és komolyabb irodalmak hangoskönyves változatát tudod elérni ingyen. A legtöbb mese, történet és vers megtalálható itt hanganyag formájában, így akár gyermekeknek is ideális lehet erről az oldalról keresni hangoskönyveket (de felnőtteknek is lehet találni érdekes és izgalmas történeteket 😉 ).

Sherlock Holmes történeteitől Draculáig bezárólag majdnem minden megtalálható ezen az egyébként könnyen kezelhető, és reklámmentes oldalon. Külön érdekesség, hogy akár színházi darabokat is lehet rajta találni (például Hamlet), így az angol hangoskönyv weboldalak spektrumán egy igazán érdekes forrásként tekinthetünk a Lit2Go oldalára. 

Előnyei:
✅ Nagyon sok mese, történet érhető el rajta.
✅ Az oldal könnyedén és gyorsan áttekinthető.
✅ Zavaró reklámoktól mentes az oldal

Hátrányai:
❌ Nincsenek új, aktuális hangoskönyvek, csak mesék, darabok, irodalmi alkotások hanganyagai.

Open Culture

Az Open Culture weboldalán az összes náluk megtalálható angol hangoskönyv egy oldalon lett kilistázva, így egy hosszú listát kap a látogató maga elé. 

A szerzők (ABC sorrendbe rendezett) nevei szerint lett kilistázva az összes általuk összegyűjtött hangoskönyv, így ha van egy már előre kigondolt hanganyag a fejedben, érdemes a szerző neve szerint keresgélni a listában.

Az ingyenes hanganyaghoz egy kattintással el lehet jutni, és van, ahol több forrást is feltüntetnek az oldal készítői. Összességében vegyes listát állítottak össze, és a fő fókusz a minőségi forráson volt (sokszor találni iTunes-os vagy Audible-ös linkeket is, azonban ezek is mind ingyenesek kivétel nélkül). 

Előnyei:
✅ Könnyű letöltés, hiteles és megbízható forrásokból.
✅ Viszonylag sok angol hangoskönyv egy hosszú listába rendezve ABC sorrendben.

Hátrányai:
❌ 
Nehéz szűrni a hangoskönyvek között. (Javasoljuk a CTRL + F billentyűkombinációk lenyomása utáni keresést az oldalon belül)

Digitalbook

A Digitalbook.io honlapján egy egészen modern felületen van lehetőséged angol hangoskönyveket böngészni. A kereső ugyan egyszerűen és gyorsan működik, de javasoljuk, hogy a kereső alatti “Top-Rated Free Audiobooks” és “Trending Free Books” moduloknál kezdd a keresést.

Ugyanis az oldal olyan hangoskönyveket is kiad, amelyek fizetősek, így a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy ingyenes hangoskönyveket találj, ha azok között kezdesz el keresgélni a legelején. 🙂 

Előnyei:
✅ Átlátható, modern weboldal felület.
✅ Egyszerű letöltés, választható formátum (pár hangoskönyvnél).

Hátránya:
❌ Nincs olyan választék ingyenes angol hangoskönyvek tekintetében, mint a fent említettek esetében.

Fizetős angol hangoskönyv oldalak

A legtöbb ingyenes oldallal ellentétben a fizetős (általában feliratkozós, vagy havidíjas rendszerű) oldalak majdnem minden igényt kielégítenek:

  • a legtöbb angol hangoskönyv megtalálható náluk,
  • gyors, átlátható és modern platformot kínálnak,
  • általában saját fejlesztésű telefonos applikációjuk is van,
  • És akár az 1 napja megjelent bestsellerek is arra várnak ezeken az oldalakon, hogy meghallgasd őket! 🙂 

Szerettük volna a fizetős oldalak közül is bemutatni a legjobbakat, arra az esetre, ha esetleg ebben is gondolkozol, és ilyen módon is megtámogatnád nyelvtanulási terveidet.

 

Audible

Az Audible esetében talán a legnagyobb angol hangoskönyves oldalról beszélhetünk, amely az egyik óriáscég, az Amazon tulajdonában áll. 

Amellett hogy a weboldal és az applikáció is átlátható, profi és könnyen kezelhető, az ő hangoskönyvtárukban több, mint 200.000 angol hangoskönyvet találhatsz meg. Ez már önmagában figyelemre méltó szám.

Természetesen ennek az előfizetésnek ára van, amely $14.95 minden hónapban. 

Ezért cserébe viszont minden hónapban hozzáférést kapsz folyamatosan változó Audible Original hangoskönyvekhez, továbbá havi 1 kreditet jóváírnak a számládon, amellyel bármely másik hangoskönyvet megvásárolhatod az oldalukon. 

Ha pedig nem tetszene a kiválasztott angol hangoskönyv, egyszerűen kicserélhető egy másikra. Ha esetleg lejárna az előfizetésed, ez a hangoskönyv a birtokodban marad, és utána is hallgatható lesz számodra. 

Az Audible egy másik számomra nagyon szimpatikus lépése, hogy az első 30 napban ingyenes “próbaidőszakot” biztosítanak. Ez azt jelenti, hogy – sok oldallal ellentétben – nem számolnak fel díjat 30 napig, így elköteleződés nélkül próbálhatod ki a platformjukat, láthatod át, hogyan is működik az oldal, az applikáció, és eldöntheted közel 1 hónapnyi ingyenes használat után, hogy ér-e számodra közel $15-t ez a termék. 

Fontos: ha ingyenes próbaidőszakra jelentkezel náluk, de végül úgy döntesz, hogy nem szeretnél érte fizetni, ne felejtsd el lemondani a feliratkozásod, mert a következő hónap elején már terhelni fogják a kártyádat!

Scribd

Az Audible egyik, ha nem a legnagyobb versenytársa a Scribd, amely hasonlóan magas színvonalú, átlátható, modern és könnyen kezelhető felületet biztosít (mind számítógépen, mind a telefonos applikációban) a hallgatóinak. 

Személy szerint nekem a Scribd mobilos alkalmazása még jobban is tetszett, mint az Audible, főként az angol hangoskönyv kiválasztása után megjelenő elrendezés sorrendjének, illetve a felhasználói élménynek köszönhetően.

Bár angol hangoskönyv kínálata nem üti meg az Audible szintjét, ez az előfizetés díjáról is elmondható. 

Az első 30 napos “próbaidőszak” a Scribd-nél is elérhető, viszont utána csak $8.99 a havi díja az általuk nyújtott szolgáltatásnak. 

Ráadásul a Scribd esetében sokkal több hangoskönyvhöz férhetsz hozzá ezzel az előfizetéssel, az Audible esetében viszont azt tapasztaltam, hogy sokszor pont az általam kinézett és felkapott könyvekért kellene még pluszban fizetnem. 

De hogy a Scribd negatív oldaláról is beszéljek, azt fontos megemlíteni, hogy amennyiben lejár az előfizetésed, elveszíted a hozzáférést az összes hangoskönyvhöz, míg az Audible esetében a kreditért vagy plusz összegért megvásárolt hangoskönyvek a te tulajdonodban maradnak, és bármikor újra meghallgathatók. 

Most bizonyára azon töröd a fejed, hogy melyik szolgáltatás érheti meg jobban, az Audible, vagy a Scribd? 

Azt javaslom, hogy igényelj az első hónapban az egyiknél, a másik hónapban a másik oldalon próbaidőszakot, és 2 hónap után érezni fogod, hogy mi az, ami hiányzik számodra az egyik vagy másik oldalon. 

Vagy akár az is eldöntheti ezt a kérdést, hogy melyik platform mobilos alkalmazása áll jobban kézre neked. Vagy akár az is, hogy hol találod meg többnyire a számodra érdekes hangoskönyveket. 

Nincs univerzális válasz arra a kérdésre, hogy melyik a jobb, hiszen még a havidíj mértéke is eltér, ezért tényleg azt javasoljuk, hogy tapasztald ki: 

  • neked melyik tetszik jobban, 
  • melyik platformnak van számodra érdekesebb angol nyelvű hangoskönyv kínálata, 
  • jobb felülete, 
  • gyorsabb alkalmazása, 
  • vagy bármilyen más előnye. 

Ha viszont úgy érzed, hogy számodra egyik sem igazán jó választás, akkor olvass tovább, hiszen a következő opció egy egészen forradalmi angol hangoskönyv platform! 😉

 

Blinkist

Az én személyes kedvencem egyértelműen a Blinkist nevű alkalmazás. Bár nem tekinthető klasszikus értelemben vett angol nyelvű hangoskönyvtárnak, de nem is akar az lenni. 

A Blinkist egyszerűen összefoglalva egy olyan alkalmazás, amelyen belül elérhető több, mint 3000 könyv rövidített szöveges és hanganyag formában is. 

A Blinkist minden könyvet lerövidít körülbelül 15 percre, és ehhez egy ilyen terjedelmű hanganyagot, és ~10 telefonos oldalnyi szöveget (vagy ahogy ők hívják, “blink”-eket) adnak, így lényegében felirattal hallgathatsz hangoskönyveket.

És hogy miért tetszik nekem nagyon ez az alkalmazás? 

Egyrészről azért, mert nem mindig szeretnék órákat eltölteni egy hangoskönyvvel. 

Ha csak közepes fokú érdeklődésem van egy bizonyos téma iránt, de szívesen megismerném az adott angol hangoskönyv lényegét, akkor egész egyszerűen meghallgathatom 15 percben összefoglalva a legfontosabb téziseket és gondolatokat, vagy akár el is olvashatom azt pár rövid oldalon szöveges formában. 

De nem feltétlen mindig az érdeklődés hiánya miatt, van, hogy kevesebb ráfordítható idő miatt választom azt, hogy egyes hangoskönyveket rövidített formában szeretnék meghallgatni. Erre a Blinkist pedig tökéletes alternatívát nyújt. 

7 napos ingyenes próbaidőszakot kínálnak, amely során letesztelheted az alkalmazást, megismerheted az angol nyelvű hangoskönyv kínálatot, és eldöntheted, hogy szeretnél-e a jövőben fizetni érte. 

Ha úgy döntesz, hogy igen, akkor lehetőséged van éves, illetve havi előfizetést választani. Havi előfizetés esetében 3990 Ft egy hónap ára, ha éves előfizetést választasz, akkor viszont havi 1990 Ft-ra jön ki egy hónapnak a díja. 

Ha komolyan tervezel vele, hatékonynak találod tanulás szempontjából a Blinkist-et és egyébként is szimpatikus az a gondolat, hogy rövidítve és gyorsabban ismerj meg angol hangoskönyveket, akkor minden bizonnyal jó választás lesz emellett letenni a voksod. 

Fontos: ha a 7 napos próbaidőszak során nem győzne meg a Blinkist igazán, akkor a lemondást a próbaidőszak lejárta előtt 24 órával tudod megtenni. Ha ebből kicsúszol, akkor 1 hónapot ki fog számlázni, ezért erre érdemes odafigyelni!

Milyen lehetőségek vannak még, ha a fentiek nem nyerték el a tetszésed?

Természetesen nagyon sok angol hangoskönyves weboldal és applikáció létezik még, és lehetetlen lenne mindet kiértékelni, azonban azokra is szerettünk volna gondolni, akik a fenti három közül nem igazán tudnak választani. 

#1: A Google Play Books az Android-os telefont használók számára elérhető applikáció, amelyen könyvek és képregények mellett hangoskönyveket is vásárolhatnak a felhasználók. 

A Google Play-en található hangoskönyvek kedvezőbb áron érhetők el, viszont kínálatban nem tudják felvenni a versenyt az olyan hangoskönyvekre specializálódott cégekkel, mint az Audible. 

#2: Az Apple Books az iOS operációs rendszerű eszközöket használók számára elérhető, és elég széles kínálattal várják a felhasználókat. Negatívumként tudjuk viszont feljegyezni, hogy elég drágák a hangoskönyvek, és nincsen előfizetés sem, így ha havi több hangoskönyvet is meghallgatsz, igencsak költséges nyelvtanulási módszerré válhat. 

#3: Az Audiobooks.com valahol az Audible és a Scribd között áll kínálatban, viszont árban az Audible szintjén helyezkedik el $14.95. 

A pozitívum az Audiobooks.com mellett az, hogy több, mint 700.000 podcast is elérhető rajtuk keresztül. (podcastokkal való angoltanulásról üzleti angol tanulási módszerek cikkünkben írtunk korábban).

Továbbá amellett, hogy már megvásárolt hangoskönyveidet Audiobooks.com-on is megtarthatod az előfizetésed lejárta után, még jópár hasznos funkcióval is ellátták az applikációjukat, ami miatt egy próbát mindenképpen megér. 

Főleg úgy, hogy 30 nap ingyenes próbaidőt kínálnak, így ha még nem fizettél elő egy másik hangoskönyves szolgáltatásra, akkor érdemes lehet egy próbát tenni az Audiobooks hangoskönyvtárával is. 

Mostanra már tehát elég sok oldalt megismertél, ahol szert tehetsz az általad preferált angol hangoskönyvekre. A kérdés már csak az, hogy hogyan tudsz optimális fejlődést biztosítani magadnak ezekkel a hangoskönyvekkel? A következő fejezetben erre keressük a választ! 😉

Hogyan lehet hatékonyan fejleszteni angoltudásod angol hangoskönyvekkel?

Ha a saját anyanyelvünkön hallgatunk egy hangoskönyvet, akkor általában azt vezetés, főzés, vagy bármilyen más tevékenység közben tesszük, viszont nagyon ritkán fordul elő, hogy közben mondjuk követnénk a történetet szöveges formában is a hanganyag mellett. 

Vajon miért van ez?

Mert anyanyelvünkön valószínűleg nem okoz nehézséget meghallgatni a hanganyagot, és elsőre megérteni belőle a jelentéstartalmát. 

Nem szükséges tehát kétféle érzékszerveddel is a történetre koncentrálnod, hiszen a hallott szövegből is megérted. Sőt, ha egyszerre hallgatnál és olvasnál egy történetet anyanyelveden, feltehetően még erőltetettnek is éreznéd a dolgot. 

De közelítsük meg máshogy ezt a helyzetet!

Tegyük fel, hogy van egy történet, amit ismersz, és az anyanyelveden kell elolvasnod. Ismered a történetet, anyanyelvi szinten beszéled a magyar nyelvet, így egy ismert magyar könyv értelmezése nem fog gondot okozni számodra. 

És mi történne akkor, ha egy ismeretlen könyvet olvasnál az anyanyelveden? Valószínűleg a nyelvi szinted miatt nem okozna nehézséget egy új történet értelmezése sem, talán egy szakmaibb anyagnál kellene utánanézned szavaknak és bizonyos más részleteknek. 

Sokan, akik angolul tanulnak kiválasztanak egy ismeretlen angol hangoskönyvet, és azt remélik, hogy majd annak segítségével tudják fejleszteni angoltudásukat. Sajnos ebben az esetben két tényezőre is figyelni kell; egyrészt a hallgató nyelvi szintje is lehet gyengébb, mint a kiválasztott hanganyag szintje, másrészt pedig az új könyv értelmezése is nehézséget okozhat. 

Így ahelyett, hogy két legyet ütne egy csapásra (nyelvet tanul és meghallgat egy új hangoskönyvet), gyorsan frusztrálttá és csalódottá válhat a tanuló, hiszen gondot okoz a nyelvi kihívás és az ismeretlen történet együttese. 

Az ideális eset angol hangoskönyvekkel történő tanulás esetén az, amikor a tanuló egy általa ismert könyvet vagy témát választ. 

Így ahelyett, hogy a hangoskönyv tartalmára és annak értelmezésére kellene fókuszálnia, marad elég koncentrációja és kapacitása arra, hogy tanulja a szavakat, figyelje a narrátor kiejtését, és általánosságban azt tegye, ami az eredeti célkitűzése volt: tanulja az angol nyelvet. 

A tanulási folyamatot segítheti az is, ha egy angol hangoskönyv meghallgatása előtt tájékozódsz annak történetéről, a cselekményről anyanyelveden, vagy ha előre ellenőrzöd, hogy a kiszemelt angol hangoskönyv milyen nyelvi szintet igényel. 

Ha van egy történet, amelyet mindenképpen szeretnél olvasni, de előzetesen kicsit nehéznek tűnik a nyelvezete és a szókincse, akkor amennyiben hallgatás közben szövegesen is követed a hangoskönyvet, azzal segítheted a nehezebb szöveg megértését is, hisz egyszerre két érzékszerveddel dolgozod fel a hangoskönyvet. 

Üzleti témájú angol hangoskönyv-ajánló

Blogunk számos olvasója üzleti témájú anyagokat is szeret látni cikkjeinkben, ezért most összegyűjtöttünk pár üzleti angol hangoskönyvet, és mindegyik javaslatunkat elláttuk egy pár mondatos ajánlóval, hogy tudd, mire számíthatsz abban az adott hangoskönyvben. Ha szeretnél még több angol hangoskönyvet olvasni, akkor viszont például az Audible könyvtárában jelenleg több, mint 25 ezer üzleti témájú angol hangoskönyv vár rád. 

Rich Dad Poor Dad (Robert Kiyosaki)

Ez az angol hangoskönyv a szerző két apjáról, azaz igazi apukájáról és barátjának édesapjáról szól. A történet szerint a saját édesapja a “szegény apa”, míg barátjának édesapja a “gazdag apa”. A könyvben Kiyosaki azt foglalja össze, hogy ez a két férfi hogyan alakította az ő véleményét és látásmódját a pénzzel, megélhetéssel és befektetéssel kapcsolatban. Ebben az angol hangoskönyvben számos hasznos tanács, tipp és gondolat hangzik el, amelyek hasznosak lehetnek a saját személyes pénzügyeidre vonatkoztatva, vagy akár a jövőbeli pénzügyi döntéseidre is.

Audible: Link      Scribd: Link     Youtube: Link

 

Never Split the Difference (Chris Voss)

Az FBI korábbi nemzetközi túsztárgyalója, Chris Voss a legtöbb bűnözővel találkozott karrierje során. Később vezető nemzetközi túsztárgyaló lett, és ez a könyv betekintést ad a legfontosabb tárgyalásaiba és gondolataiba, illetve azon esetekbe, ahol életek múltak a munkáján. Ebben az angol hangoskönyvben 9 alapelvet is megoszt a hallgatókkal, melyek segítségével ők is sikeresebb tárgyalók lehetnek mind a szakmai mind a professzionális mind pedig a személyes életükben.

Audible: Link       Scribd: Link     Youtube: Link

 

How to Win Friends & Influence People (Dale Carnegie)

Ennek az angol hangoskönyvnek a tanulságai mind a szakmai, mind a személyes életedre pozitív hatással lehetnek. A szerző, Dale Carnegie ugyanis bemutat 6 módszert, amivel megkedveltetheted magad, 12 módszert, amivel meggyőzhetsz embereket a saját gondolkodásmódodról, és 9 további tippet arra, hogyan változtathatsz meg embereket anélkül, hogy utána neheztelnének rád. És persze ennél jóval több mindent, de ahhoz érdemes végighallgatnod! 😉

Audible: Link        Scribd: Link     Youtube: Link

 

Thinking, Fast and Slow (Daniel Kahneman)

Nem minden nap hallgathat az ember egy közgazdasági nobel-díjas pszichológust, pedig Daniel Kahneman ebben a műben az egész életművét összefoglalóan adja közre. Ebben a hangoskönyvben arra keresi a választ, hogy vajon a gyors és intuitív, vagy a lassú és racionális gondolkodás vezérel-e bennünket? Bár ez az angol hangoskönyv időnként “szárazabbnak” tűnhet, egészen biztos, hogy emlegetni fogod barátaidnak és ismerőseidnek, miután befejezted. 

Audible: Link        Blinkist: Link     Youtube: Link

 

The 7 Habits of Highly Effective People (Stephen R. Covey)

Ez az angol hangoskönyv nem csak 7 tippet oszt meg veled, hanem egy komplex életvezetési programot ad, hogy boldogabb és sikeresebb lehess az életben. Covey 7 alapelve az életünkbe szokásként beépülve segíthet nekünk céljaink elérésében. Ez a 7 szokás – amelyek életünkbe beépítve Covey szerint sikerre vezetnek – számos hazai intézmény, oktatási program és céges tréning szerves részévé vált. 

Audible: Link       Scribd: Link     Youtube: Link

Angol hangoskönyvek listába szedve

A most következő listában gyűjtöttünk össze pár angol hangoskönyvet, melyekhez kategóriát és letöltési linket is rendeltünk. Az itt összegyűjtött hangoskönyvek a linken keresztül hallgathatók és/vagy letölthetők. 

Ha nem tudod merre indulj el, és milyen témában kezdj el angol hangoskönyveket hallgatni, ez a lista tökéletes kiindulópont lehet. (Már csak azért is, mert a legtöbb ember talál magának ezek közül ismerős történetet, így tényleg csak az angol szöveg megértésére kell majd koncentrálnia, nem kell a történetet is értelmezni mellé.)

A Game of Thrones [ Fantasy | Link ]

The Lord of the Rings [ Fantasy | Link ]

The Handmaid’s Tale [ Dráma | Link ]

The Art of War [ Hadművészet | Link ]

The Hunger Games [ Kaland | Link ]

Harry Potter and the Philosopher’s Stone [ Fantasy | Link ]

Bridget Jones’s Diary [ Romantikus vígjáték | Link ]

Robin Hood [ Kaland | Link ]

Frankenstein [ Horror | Link ]

Fight Club [ Dráma | Link ]

The Count of Monte Cristo [ Kaland | Link ]

Robinson Crusoe [ Kaland | Link ]

The Invisible Man [ Sci-Fi | Link ]

Pride and Prejudice [ Romantikus | Letöltés ]

Moby Dick [ Kaland | Letöltés ]

Alice’s Adventures in Wonderland [ Kaland | Letöltés ]

The Adventures of Tom Sawyer [ Kaland | Letöltés ]

The Adventures of Sherlock Holmes [ Krimi | Letöltés ]

Dracula [ Horror | Letöltés ]

Grimms’ Fairy Tales [ Mesék | Letöltés ]

Angol hangoskönyv kezdőknek és középhaladó szintűeknek

Persze a fenti angol hangoskönyvek tökéletesek, ha az ember már erősebb B2-es, vagy C1-es szinten beszél angolul, de azokra is szerettünk volna gondolni, akik még csak az angoltanulás kezdetén vannak, vagy esetleg újrakezdenék és korábbi aktív tudásuk passzívvá alakult az évek során. 

Az itt összeválogatott angol hangoskönyvek kezdőknek és középhaladó szintű tanulóknak tökéletesen megfelelnek nyelvi szintet tekintve. 

Azt azonban fontosnak érezzük megjegyezni, hogy minőségben nem üti meg ugyanazt a szintet, mint a fenti angol hangoskönyvek. 

Ezért ha egyébként ismersz olyan forrást, ahol jó (vagy akár kiváló) minőségű kezdőknek és középhaladóknak szánt angol hangoskönyveket is lehet találni, akkor ne tartsd magadban semmiképpen sem, oszd meg velünk kommentben vagy a marketing@angolintezet.hu email címen és szívesen bővítjük vele a listát! 🙂

Most pedig jöjjön pár angol hangoskönyv középhaladó és kezdő szinten. A legtöbbnél szöveges formában is lehet követni a történetet, így könnyítve a megértést. 

Changing Places [ Több rövid történet | Link | Kezdőknek ]

The Sign of Four [ Krimi | Link | Középhaladóknak ]

The Client [ Krimi | Link | Kezdőknek ]

Robin Hood [ Kaland | Link | Kezdőknek ]

Mr. Bean in Town [ Humor | Link | Kezdőknek ]

Peter Pan [ Kaland | Link | Kezdőknek ]

The Picture of Dorian Gray [ Dráma | Link | Középhaladóknak ]

Robinson Crusoe [ Kaland, Dráma | Link | Kezdőknek ]

Bridget Jones’s Diary [ Humor | Link | Középhaladóknak ]

The Adventure Of Speckled Band [ Krimi | Link | Középhaladóknak ]

 

Ami még segítheti egy nehezebb hanganyag megértését, az nem más, mint az angol hangoskönyvek lelassítása. 

A fenti 10 hangoskönyv mellé Youtube-os linket adtunk meg.A videó lelassításához csak a jobb oldalon lévő fogaskerékre kell kattintanod, majd a “Playback Speed” opcióra kell navigálnod, a felugró lehetőségek közül pedig kiválaszthatod például a 0.75-ös sebességet, ahol már érezhetően lassabbban beszél a narrátor. 

Ha egy hanganyag túl lassú lenne számodra, akkor pedig érdemes megpróbálkozni az 1.25-ös sebességgel. 

Ha a fenti hangoskönyvek nem nyerték el igazán a tetszésedet, akkor érdemes lehet a következő keresőszavakat beírva más hangoskönyvek után kutatni Youtubeon:

  • Audiobook for beginners
  • Audiobook elementary
  • Audiobook pre-intermediate
  • Audiobook intermediate

Ezekkel a keresőszavakkal nagyjából az “angol hangoskönyv kezdőknek” illetve “angol hangoskönyv középhaladó” angol megfelelőit írod be. 

A listában fentről lefele növekszik a beírt nyelvi szint, ezek alapján (és persze saját tapasztalataid alapján) már biztosan meg tudod találni a számodra megfelelő angol nyelvű hangoskönyvet. 

Plusz tipp: ha magyarul keresnél, érdemes lehet az “angol magyar hangoskönyv” verziókat is felkutatni, így a magyaron keresztül megismerheted a történetet, az angollal pedig fejlesztheted nyelvi szinted. 
Persze létezik olyan angol hangoskönyv kezdőknek, amely annyira egyszerű nyelvezettel rendelkezik, hogy nem szükséges hozzá magyar verzió, de egy angol hangoskönyv középhaladó szinten már tud nehézséget okozni egy olyan tanuló esetében, akinek hallott szövegértése még nincs kellően magas szinten. 

Összefoglalás

Az angol hangoskönyvekkel történő tanulás rendkívül hatékony, emellett érdekes és szerethető hobbi, amelyet más tevékenységek közben is tudsz “űzni”, így nem kell órákat rászentelni úgy, hogy közben mellette ezer más dolgod is lenne. Az internetnek köszönhetően ráadásul nem is nehéz rábukkanni a kedvenc hangoskönyveidre, hiszen a legtöbb akár ingyenes forrásból is elérhető. 

Persze ha szeretnél egyszerűen, gyorsan és egy szuper platformon tanulni, abban az esetben pedig összeírtuk neked a legjobb angol hangoskönyv oldalakat és applikációkat, így könnyedén tudsz válogatni, és havi pár ezer forintért cserébe egy hatalmas hangoskönyvtárat kapsz tele érdekes és hasznos angol hangoskönyvekkel. Sőt, ahogy írtuk fentebb is, ezek nagyrészét egy bizonyos ideig ingyen is kipróbálhatod, így könnyebb eldönteni, melyik felel meg neked és igényeidnek a leginkább.

Reméljük, hogy a cikk elolvasása után egy tisztább képed alakult ki az angol hangoskönyvekről, és már tudod, hogy merre indulj el, hol keresgélj és hogyan támogasd vele angoltanulásod. Ha azonban mégis maradt volna benned kérdés, azt írd meg nekünk nyugodtan a cikk alatti kommentmezőben, vagy írj emailt a marketing@angolintezet.hu email címünkre, és amint tudunk, válaszolunk neked feltett kérdéseidre! 

Eredményes angoltanulást és jó hallgatást kívánunk az angol hangoskönyveidhez! 🙂

Szólj hozzá és mondd el véleményed a cikkel kapcsolatban! Vagy ha van jól bevált angol hangoskönyves forrásod, kedvenc applikációt, azt se tartsd magadban!😉


Beszédközpontú üzleti angol tanfolyam a munka világához - Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>
Share This