A magabiztos angol kommunikáció mindenkinek elérhető cél, aki beleteszi a kellő munkát

Sok angolul tanulni vágyó érkezik hozzánk azzal a problémával, hogy félénk, a magabiztos angol kommunikáció nem megy neki, különösképp ha anyanyelvűekkel vagy külföldi kollégákkal kell beszélni.

Sőt, ilyenkor a lehető legrosszabbat teszik, szándékosan kerülik az ilyen szituációkat, amikor csak tehetik, még ha tudják is, hogy csak úgy tudnak munkájukban előrelépni, ha megvan a magabiztos angol nyelvtudás.

Ettől függetlenül rettegnek a hibázástól és a magabiztosság jeleit közelről sem mutatják. Ha te is ez a típus, akkor ez a cikk neked íródott, hogy lásd, hogyan tudsz ezen változtatni és hogyan legyél magabiztos mind az angol nyelv területén, mind akár az életben is. 🙂

theodore roosevelt - magabiztos idézetek angolul
alan cohen - magabiztos idézet

Elég jó vagy!

Az emberek többsége elköveti azt a hibát, hogy állandóan másokhoz hasonlítgatják magukat, ami nagyban befolyásolja önbizalmukat és magabiztosságukat. 

Ráadásul, hogy milyen irányba az teljesen a gondolkodásmódtól függ, hisz mindig lesznek mondjuk angol nyelvtudás területén, akik jobbak és akik gyengébbek, így csak az a kérdés, hogy melyiket vesszük jobban észre, jelenleg gondolkodásmódunk a poharat “félig üresnek vagy félig telinek” látja inkább.

Jellemzően akik a magabiztosság problémájával küzdenek, azok csak azt látják, hogy mennyi mindent nem tudnak még (főleg másokhoz képest) és azt nem, hogy mennyi mindent viszont már igen.

Véleményem szerint a másokhoz való hasonlítgatás teljes káoszhoz vezet a fejekben, így el kell kezdeni leszoktatni magunkat erről. Helyette objektíven érdemes tekinteni jelen esetben nyelvtudásunkra és csak a saját haladási pályánkra figyelni, értékelve azt amit már elértünk és látva azt miket érdemes még elsajátítanunk céljaink elérése érdekében.

Személyes véleményem, hogy ez az egész badarság, mert minden ember értéke 1 egységnyi és totál fölösleges bizonytalannak, bátortalannak érezni magunkat azért, mert mások jobbak nálunk, mi pedig “nem vagyunk elég jók” az adott területen. Hasonlóan a pénzzel, nem fogsz többet érni, mert több pénzed van mint másnak, de kevesebbet sem, hisz minden ember értéke egy. De ez csak az én személyes véleményem. 🙂

alan cohen - self love idézetek

Szeresd a hibáidat

Előfordult már veled, hogy úgy ébredtél, hogy ÚRISTEN! tegnap a Gábor összekeverte a present perfect-et meg past perfect-et! Hogy tehette!?!? 

Valószónűleg sosem.

Az az igazság, hogy senkit sem érdekel ha hibázol.

Meg kell tanulnod elfogadni, hogy ez is egy olyan terület az életben, ahol nem születtünk tökéletesnek és hibákat fogunk véteni. Ez teljesen rendben van. Attól még, hogy összekeversz két igeidőt az élet még menni fog tovább, a nap is fel fog kelni holnap és 8 milliárd ember fog fittyet hányni arra, hogy összekeverted azt a két angol igeidőt.

Durva, de képzeld el, hogy az anyanyelviek is összekeverik olykor és az sem érdekel senkit, maximum visszakérdeznek, hogy most akkor pontosan mit is akart kifejezni.

Szokták mondani, hogy hibáiból tanul az ember és ez tényleg így is van. Úgyhogy, bár ez már giccsesen is hangzik, de ne csak szeresd, hanem ünnepeld is meg a hibáidat. Nincs olyan nyelvtanuló applikáció vagy nyelvkönyv, amelyből többet tanulhatnál, mint a saját hibáidból főleg, ha van, aki segítsen kijavítani őket.

lao tzu - magabiztosság idézetek angolul

Ne aggódj már annyit!

A magabiztosság összefügg a tapasztalattal, a készségek szintjével. Minél többet gyakorolsz annál jobb leszel. Nagyon egyszerűnek hangzik, de igaz.

A probléma inkább az szokott lenni, hogy az emberek nem hiszik el magukról, hogy képesek a magabiztos angol kommunikációra

Általában az a probléma, hogy túlaggódják, mert azt hiszik, hogy mikor meg kell szólalni, akkor egy anyanyelvi egyetemi professzor szofisztikáltságával és pontosságával kell beszélni, pedig bőven elég lenne megprobálni átadni azt a gondolatot szavakkal, kézzel és lábbal, amit szeretnél.

A másik aggódós történet az szokott lenni, hogy félnek társaságban megszólalni, merthogy lelassítják a beszélgetést.

Ha tényleg jobbak a többiek, akkor tény, hogy lelassítod. Viszont ha érintettnek érzed magad, akkor még valószínűleg arra nem jöttél rá, hogy ez teljes rendben van így! 🙂

Az az igazság, hogy a legtöbb ember sokkal türelmesebb, mint gondolnád. Emlékszem egyszer voltam egy francia társalgási klubon, ahol volt egy srác, aki előtte csak online tanult és az volt az első alkalom, hogy emberekhez szólt francia nyelven és nagyon inspiráló volt látni bátorságát, másrészt egyáltalán nem zavart a lassúsága.

Téged se zavarjon, ha még lassabb lennél, koncentrálj a beszélgetésre és az angol kommunikációval törődj aggodalmaid helyett. Előbb vagy utóbb pedig úgyis gyorsul a beszéded és magabiztosságod is fejlődik.

Dorothy M. Neddermeyer - life is 90 per cent magabiztos idézetek angolul

Tudatosítsd jelenlegi gondolkodásmódod

Ha megkérdezném, hogy milyen az angolod, mit mondanál?

“Áh nekem rossz az angolom.” vagy inkább azt, hogy “tudom, hogy nem tökéletes, de minden nap fejlesztem.”

Vagy szoktál bocsánatot kérni, miután váratlanul meg kell szólalnod vagy email-t kell írnod angolul? 

Utóbbi esetén már kifejezetten vicces, mikor az emberek “kind regards” helyett úgy írják alá a levelet, hogy:

Sorry for my English…
XY

😀

Ezzel csupán annyi a probléma, hogy tudalattid elkezdi elhinni és kialakul egy negatív önképed ezzel kapcsolatban magadról, ráadásul amiben rossznak hisszük magunkat, abban nem igazán tudunk magabiztosak sem lenni.

Mosolyogj és maradj pozitív anyanyelviekkel is

Sokan szégyellik angoltudásukat anyanyelviekkel / jól beszélő külföldiekkel szemben és felvesznek egy ilyen rettegő pózt plusz arckifejezést, majd elkezdenek hebegni habogni. Ne is csodálkozzunk, ha mondjuk egy külföldi utazás során nem is lesznek annyira barátságosak velünk.

Mosolyogjunk, mondjuk el vidáman azt amit tudunk, mindenki sokkal szívesebben kapcsolódik mosolygós vidám emberekkel. Sőt a legjobb mikor beindul a nevetős activity, mert mindkét félnek limitált a nyelvtudása. 

Ez így van teljesen rendjén. Az élet szép és vicces, élvezd angol nyelven is. 🙂 Maradj magabiztos, akkor is ha olyan területekre sodor az élet, ahol nincs nagy tapasztalatod.

Ralph Waldo Emerson - magabiztos idézetek

Optimista hozzáállás

A pozitív hozzáállás egy másik fontos tényezője, hogy átformálod negatív gondolataidat optimista, pozitív gondolatokká.

Ez lehet elsőre kicsit giccsesen hangzik, de például mikor elbizonytalanodsz, hogy “képes vagy-e egyáltalán magabiztosan angolul kommunikálni?”, akkor érdemes ezt a negatív kérdést átformálni, hogy optimistán hangozzon – “hogyan tudom megcsinálni?” vagy még jobb ha állításokkal bíztatod magad “meg tudom csinálni!” 🙂

Ez a megközelítés segít, hogy nehézségeidre megoldásokat dobáljon elméd, amivel így könnyedén túllendülhetsz ezeken.

Magabiztosság a testbeszédben is

Ez az optimista és pozitív hozzáállás mutatkozzon meg a testbeszédedben plusz a gesztikulációdban is.

Valószínűleg te is ismersz olyan embereket, akik beesett vállal, behúzott nyakkal és lehajtott fejjel élik a mindennapokat és mikor beszélgetsz velük, akkor is általában csak panaszkodnak az élet nehézségeire.

Illetve vannak azok, akik kihúzzák magukat, fejüket felemelik, büszkén és magabiztosan járnak-kelnek, valamint pozitívan állnak az élet különböző helyzeteihez.

És persze hihetnénk, hogy tök mindegy mit mutatok magunkról kifelé, ha belül úgyis szenvedünk, de nem így van!

Van erről egy kiváló TED előadás, amelyben Amy Cuddy arról mesél, hogy a testbeszédünk, hogyan határozza meg nemcsak azt, hogy mások hogyan látnak minket kívülről, hanem azt is, hogy mi milyennek látjuk magunkat.

Legyenek reálisak a céljaid

Sikerélmények nélkül gyorsan elkedvetlenedhetsz, ami nem segíti a magabiztosság érzetét és újra olyan negatív gondolatspirálba kergergethetnek, hogy neked ehhez nincs érzéked, ez nem is neked való.

De ez a sikerélmény valójában mit is jelent, mitől is függ?

Akkor érzed magad sikeresnek, ha elérted kitűzött célod, magad felé támasztott elvárásaidnak megfeleltél. Ha magasak ezek az elvárások, nehezek a célok, akkor kevés sikerélményben lesz részed.

Például ha nemrég kezdtél el angolul tanulni, de te már pár hónapon belül tárgyalóképes angol nyelvtudásra vágysz, akkor valószínűleg csalódni fogsz önmagadban, mert ez ilyen rövid idő alatt szinte lehetetlen. 

Ráadásul mikor csalódást okozol magadnak, az a magabiztosságodat is rombolni fogja.

Tűzz ki olyan célokat a nyelvtanulásoddal kapcsolatban, amiket reálisan el tudsz érni, legyen szó arról, hogy mennyi időn belül mit akarsz elérni vagy hogy naponta mennyi időt töltesz nyelvtanulással (már 10 perc is több mint a semmi).

Kis célokkal úgy érzed, hogy haladsz és minden nap be tudod bizonyítani magadnak, hogy meg tudod csinálni, amit kitűztél és ez hihetetlenül jót tesz a magabiztosságodnak mind a való életben mind az angol kommunikációban.

(Rengeteg nyelvtanuló applikáció is erre a pszichológiai trükkre alapozza működését egyébként.)

dalai lama magabiztosság angol idézetek

Készíts listát elért eredményeidről

Valószínűleg neked is van to-do list-ed a teendőiddel (és legtöbbünknek végeláthatatlan feladatmennyiséggel), ami mindig “kellemesen” emlékeztet arra, hogy mennyi mindent nem csináltál még meg.

Nekem konkrétan annyi ötlet és feladat van felírva a projektmenedzsment szoftverünkbe, amit használunk, hogy ha ma megállíthatnám az időt, nem jönne új feladat és ötlet sem, akkor is kb. 3-4 évig lazán el tudnék dolgozgatni a mostani teendőkön.

Mindeközben elfeledkezünk arról, hogy már mennyi mindent megcsináltunk és elértünk és az Angol Intézet is milyen sokat fejlődőtt az elmúlt években. 

Ezért érdemes összeállítanod egy listát, hogy mik azok a dolgok az életedben vagy konkrétan az angol nyelvtanulásod terén, amit már elértél, amire büszke lehetsz.

Így mindig mikor leülsz mondjuk angolul tanulni, nézz rá a listádra és töltsön el egy nagy adag büszkeséggel ezenfelül magabiztossággal ez a lista, hisz van rá okod! 🙂

Én most fel is írom a to-do list-ünkre, hogy csináljunk egy videót, amiben elért eredményeinkről mesélünk. 😀

Tedd vagy ne tedd, de ne próbáld!

yoda-do or do not idézet

Mielőtt rátérünk pár még gyakorlatibb tanácsra szeretném hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a mentális hozzáállásunk a kihívásokhoz. 

Az agyunk ugyanis van egy olyan képessége, hogy elhiszi, amit mondunk neki és szavakkal el tudjuk hitetni magunkkal, hogy valamire képesek vagyunk vagy sem.

Ha azt mondjuk magunknak, hogy “megpróbáljuk”, akkor már általában eleve kudarcra ítéljük magunkat, mert azt üzenjük agyunknak, hogy:

 

    • “Nem is igazán szükséges, hogy megcsináljuk ám” 
    • “Nem kell kitartani nehezebb pillanatokban”
    • “Jó lesz minden, ahogy eddig volt”, stb.

És nincs azzal semmi baj, ha jó úgy minden ahogy eddig volt, csak ezzel a hozzáállással ne várj gyors előrelépést a magabiztosságodban.

Ha szeretnél változtatni, akkor határozd el magad a cselekvés mellett. “Programozd át” arra az elméd, hogy meg fogsz tanulni angolul.

Kezdj el magadnak beszélni

be our own best friends - magabiztos angol idézetek

Ez elsőre kicsit úgy hangzik, hogy azt kívánom kattanj be, de biztosíthatlak nem erről van szó. 🙂

Szimplán, amikor csak lehet gyakorold az angol nyelvben előforduló fura hangok és szavak kiejtését. Legyél a zuhanyzóban, a kocsiban ülve vagy bárhol, ahol nem lenne túlságosan gáz hangosan magadban gyakorold a beszédet . 

Partner sem kell hozzá, mondd ki bátran és hangosan miket látsz magad körül, miket gondolsz, érzel. 

Eleinte be fog kapcsolni az ego és megpróbál lebeszélni róla, hogy “jézusom, mit csinálok!? Mit szólnának, ha látnák a barátaim!?” de ne törődj ezzel. Ez csak szimplán arról szól, hogy komfortzónádon kívül vagy és valami új dolgot művelsz, amire az elméd ilyen érdekesen reagál, de ettől még van értelme.

Mondogasd a szavakat és ha valamelyikkel nehézséged támad, akkor menj fel a forvo.com-ra, ahol anyanyelvi emberek vették fel, hogy ők hogyan mondják az adott szót.

Hallgasd meg többször, értsd meg a hangformálás módját, hisz vannak olyan hangok az angolban, amik magyarra nem jellemzők ezért mi nehezebben is ejtjük ki,  tudod, mint Pákó az Ű betűt.

Szókincsfejlesztés podcast-okkal és könyvekkel

Sokak magabiztossága azért inog meg az angol nyelvben, mert mikor beszélni kell egy témáról nem igazán tudják megfogalmazni, mert nincs meg hozzá a szükséges angol szókincsünk.

Írtunk már erről az angol szókincsfejlesztő módszerek és applikációk című cikkünkben is, de most kiemelném egy másik nagy kedvencemet az üzleti angol tanulással kapcsolatban.

Ebben írunk részletesen arról, hogyan és milyen forrásokból tudod szakmai podcast-okkal és könyvekkel fejleszteni angol szókincsedet és ezáltal magabiztosságodat.

Egyrészt azt szoktam javasolni, hogy meglévő hasonló szokásaidat cseréld le angol nyelvű verziójára, tehát ha szoktál könyvet olvasni, akkor kezdj el hasonló könyveket olvasni angolul (arról, hogy hol találsz könyveket a fent linkelt cikkben írunk). 

Valamint, ha szoktál rádiót hallgatni, akkor helyette hallgass inkább angol nyelven hangoskönyveket vagy podcast-okat. Elég hasonló, de legalább mégis angolul van és tudatalatt rögzülnek helyes nyelvtani minták.

És amikor már magabiztosan kommunikálsz angolul, akkor rájössz, hogy nem is kell gondolkodnod a helyes megfogalmazáson, minden ösztönszerűen jön, úgyanúgy mint ahogy már valószínűleg egyszerűbb mondatokat tudsz komolyabb átgondolás nélkül mondani (értékeld eddigi tudásod!).

Hasonlóan jó megoldás lehet filmek nézése, ha a szakmailag releváns szókincs kevésébé fontos, természetesen erről is írtunk korábban egy angol sorozatos cikket.

Confidence is preparation. Richard Kline magabiztosság fejlesztése idézet

Találj valakit, aki segít a beszéd közbeni hibáid kijavításában

Ha nincs ilyen az életedben, akkor egy jó angoltanár is lehet ez a személy nálunk vagy akár máshol is. Azt nyugodt szívvel mondhatom, hogy az Angol Intézetnél kiváló nyelvtanárok vannak, akik barátságosak, kedvesek és motiválóak, akik szintén csak örülni fognak a hibáidnak, hisz azzal fogsz fejlődni.

Amúgy az mennyire nevetséges lenne, hogy a hibázástól való félelem miatt kezdetben csak azt a 2-3 angol szót mantráznánk, amit tudunk és semmi mást nem mernénk mondani. 😀

Ami még fontos, hogy egy bizonyos nyelvtudás szint után (A2-B1 környékén) meg kell változtatnod tanulási szokásaidat.

Nyelvtani szabályok tanulása és szavak szótárfüzetből magolása már csak vissza fog tartani a magabiztos angol kommunikációtól. Nincs olyan, hogy 500 szó, amivel folyékonyan fogsz angolul beszélni, sem ilyen angol nyelvtan könyv. Beszéd gyakorlása teszi magabiztossá angol kommunikációd és ehhez szükséged lesz beszélgetőpartnerekre. 

Biciklizni sem úgy tanultál, hogy útmutatókat olvastál róla, majd tanulmányoztad a bicikli felépítését. Ehelyett egy napon felszálltál rá, valószínűleg egyik szülőd ott állt melletted és te félve, de elkezdtél tekerni. Majd elestél… és fájt is… de egyik szülőd ott állt melletted, felsegített és bíztatott, hogy menni fog. Felálltál újrakezdted és előbb vagy utóbb ment már a tekerés esések nélkül és végül magabiztos biciklizővé váltál. 

Na ugyanígy működik ez az angoltanulással is. El kell kezdened beszélni, jó ha ott van melletted egy angoltanár, aki segít felkelni, ha elestél és segít abban, hogy minél előbb magabiztosan kommunikálj angolul.

marie curie magabiztosság angol idézet

Szánj időt az angol kommunikáció gyakorlására

Sok mindent szeretnénk az életben, de ha nem teszünk bele időt és energiát, akkor az életnek azon területén nem fogunk növekedni. 

Woody Allen mondta, hogy “90% of success is showing up.”

Akik a legsikeresebbek, azok a legkitartóbbak. Például tanulóink, akik hétről hétre járnak csoportos tanfolyamainkra. Ha magabiztosan szeretnénk angolul kommunikálni, akkor pedig időt kell rá szánni, csinálni és gyakorolni kell, ennyire egyszerű. Ha lehet, akkor minél gyakrabban, minél többet, máshogy nem megy.

Képzeld el úgy mint egy malacperselyt, ahol minden egyes angolozással töltött perc 1Ft és 20.000Ft-ot kell összegyűjtened, hogy elérd a célod. Őszintén javasolnám, ha van otthon egy régi fölösleges perselyed vagy egy dobozod, hogy ezt konkrétan kezdd el csinálni és a cél legyen 20.000Ft (a végén ráadásul lesz 20.000Ft-od :D). 

Ha ennyit időt beleteszel nincs az az isten, hogy ne érezd a fejlődés a magabiztosságod fejlődését az angol kommunikáció során.

Nem rövid az út, nincs instant angoltudás vagy nyelvtanuló módszer, de az angol nyelvtudás megéri karrier lehetőségek és így anyagi szempontból is, hát még élmények, elérhető tudás és miegymás szempontjából.

Kezdj hát neki, gyakorolj, amikor csak lehet és előbb vagy utóbb nemcsak az angoltudásod fog nagyban fejlődni, hanem a magabiztosságod is. 🙂

Roger Staubach angol idézet magabiztosság fejlesztése

A végére nyelviskolaként itt is kötelességünk egy kis grátisz szókincsfejlesztés, ezért lássuk…

Hogyan mondhatod azt, hogy magabiztos angolul?

confident: magabiztos. Jelentése lehet továbbá ‘bizakodó’ is, pl: I’m confident of a happy ending – Bizakodom a szerencsés végkimenetelben. 

self-confident: magabiztos. Angol szövegkörnyezetben azonban jelenthet túlzott magabiztosságot, beképzeltséget, önteltséget is.

assertive: magabiztos. Legtöbbször szinonímaként használható, azonban ‘assertive’ valamiféle kommunikációban, interakcióban lehetsz, míg a ‘confident-es’ magabiztosság esetén nincs szükség kommunikációra, magadban ülve egyedül is érezheted a magabiztosságot.

Self-assured: magabiztos. Angolul annyi aprócska különbség van a ‘self-assured’ és a ‘confident’ között, hogy a ‘self-assured’ esetén önmagad és tetteid adják a magabiztosságot, amely olykor jelenthet negatív értelemben vett túlzott büszkeséget, gőgöt. Mindeközben a ‘confident’-nél a magabiztosság belőled, a képességeidből táplálkozik (sok képesség birtokában a komfortzónádon belül mozogsz, ezért magabiztos vagy).

Cocksure: jelentése angolul túlzottan magabiztos, holtbiztos, önhitt, elbizakodott.

Self-reliant: magabiztos, jellemzően azokra használjuk ezt a szót angolul, akik mernek önállóan döntéseket hozni, nem félnek szembeszállni a fennálló helyzettel és megváltoztatni azt, mert bíznak magukban.

 

Szerző: Dávid az Angol Intézettől

Online Marketing Manager


Beszédközpontú üzleti angol tanfolyam a munka világához - Jelentkezési határidő július 30.
 
Tovább a tanfolyam részleteire >>

Heti nyelvtanulási tippek és üzleti angol nyelvleckék

Iratkozzon fel angol nyelvtanulási blogunkra!
KÉREM A LECKÉKET ÉS TIPPEKET!
close-link
Share This